Necip Fazıl Kısakürek'in şiirlerindeki metafizik kavramlar ve bu kavramların pedagojik açıdan irdelenmesi
Metaphysics concepts in Necip Fazil Kısakürek's poems and this concepts are examined with viewpoint pedagogic
  1. Tez No: 227279
  2. Yazar: FATMA BAŞIBÖYÜK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYRETTİN AYAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Cumhuriyet dönemi Türk edebiyatında özgün bir sanatçı kimliğine sahip bulunan Necip Fazıl Kısakürek (1905 ? 1983), hakkında pek çok inceleme ve araştırma yapılmış bir edebî şahsiyettir. Çok cepheli bir sanatkâr olan Necip Fazıl Kısakürek, edebî anlamdaki şöhretini şairliğiyle yakalamıştır. Gerek Doğu (İslâm) gerek Batılı inanç ve felsefî görüşlerden süzülen metafizik duyuş ve ürpertiler Kısakürek'in şiirinde baskın bir tema olarak karşımıza çıkmaktadır. Biz bu çalışmamızda, Kısakürek'in şiir serüveninde önemli bir paya sahip bulunan metafizik düşünceleri irdelemeyi amaç edindik. Necip Fazıl Kısakürek'in şiirlerinde başat bir tema olarak ortaya çıkan metafizik kavramının derinliklerine inerek şairin duygularını ve insanlara vermek istediği mesajları ortaya çıkarmayı, ayrıca bu unsurları pedagojik açıdan da bir değerlendirmeye tabi tutmayı tezin amaçları arasında saydık.Çalışma boyunca, şairin hayatı, eserleri, edebî şahsiyeti ve şiir sanatı hakkındaki görüşlerine yer verilerek, şiir, metafizik ve eğitim kavramları hakkında teorik bilgiler sunulmuştur. Çalışmamızın esas unsuru olan ?metafizik? konusu derinlemesine ele alınarak, şiirler başlıklar hâlinde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Necip Fazıl Kısakürek (1905 ? 1983), having an original artistic identity in Post-Independence Turkish Literature, is a literary figure about whom many analyses and researches have been done. Necip Fazıl Kısakürek, who is a versatile artist, made a name for himself with his poetry. Metaphysic perceptions and quivers drained from both Eastern (Islamic) and Western beliefs and philosophical thoughts can be observed as dominant themes in Kısakürek?s poetry. In this study, the aim is to explicate the metaphysic thoughts which have an important place in Kısakürek?s poetry adventure. Revealing the poet?s feelings and the messages he aims to give to the people by diving deep into his metaphysic thoughts in his poems, and evaluating these items pedagogically are also what this study aims to achieve. Throughout the study, the poet?s life, his works, his artistic identity and his thoughts on poetry have all been given place, and some theoretical information about poetry, metaphysics and pedagogical concepts are presented. Metaphysics, which is the basic element of this study, is dealt with profoundly, and the poems are examined in titles.