Kırıkkale'de MKE fabrika atıklarının tarımsal yapılarda değerlendirilmesi
Using the residues of MKE factories at agricultural structures
- Tez No: 22731
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN ÖNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu araştırmada, Kırıkkale'de çevre kirliliği yaratan ve“başka türlü değerlendirilemediği için çok ”büyük hacimlere ulaşan, Kırıkkale MKEK tesislerinin atıklarının kırsal alan da yapı malzemesi olarak değerlendirilmesi planlanmıştır. Bu amaçla; atıklarla, hafif beton dolu“biriket, yalıtım ”betonu ve mekanik stabilizasyon ile kullanılması uygun olmayan diğer malzemeler karıştırılarak, stabilize dolgu malzemesi örnekle ri üretilmiştir. Bu örneklerle, yöreden düşük maliyetle sağlanabilecek ve kolaylıkla hazırlanabilecek malzemelerin, Türk Yapı Malzemeleri Standartlarına uygunluğunu belirleyecek testler yapılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Çevre Kirliliği, Atıklar, Biriketler
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed that wrw. factories in Kırıkkale whose large amount of residues causing enviromental contaminations and that those are not able to he processed» are being planned to make use of these residues as construction materials in rural regions. Ppr this reason, the filled“bricks with resudues and light concrete has ”been compared with isolated concrete and other materials which their usage were difficult by mechanical stabili zation. So some stahilized aggregate materials were produced hy those specimens, it's performed some tests on low-priced and easily prepared materials that those materials eansuit to the Standarts of Turkish Materials. KEY WORDS: Enviromental contamination, Residues, Bricks