Peynir altı suyundan etil alkol üretiminde uygun koşulların belirlenmesi
Determination of optimal conditions for ethanol production from whey
  1. Tez No: 22730
  2. Yazar: SHİVA SHAMS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Bilimi ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
III ÖZET Yüksek lisans Tezi PEYNİR ALTI SUYUNDAN ETÎL ALKOL ÜRETİMİNDE UYGUN KOŞULLARIN BELİRLENMESİ Shiva SHAMS MOLAVÎ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Gıda Bilimi ve Teknolojisi Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Filiz ÖZÇELİK 1992, sayfa: 43 Jüri: Doç. Dr. Filiz ÖZÇELİK Doç. Dr. Sedat DÖNMEZ Doç. Dr. Haluk HAMAMCI Bu araştırmada, Kluyveromyces lactis NRRL-Y-1140. Kluyveromyces lactis H-8583 ve Kluyveromyces marxianus NCYC 587 maya suşlan kullanılarak, peynir altı suyundan etil alkol üretiminde uygun üretim koşullarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Peynir altı suyu tozu çözeltisi 4.0, 4.5, 5.0 gibi farklı pH'larda 30°C, 35°C, 40°C gibi farklı sıcaklıklarda ve % 5, % 10, % 15, % 20 laktoz içeren farklı konsantrasyonlarda etil alkole fermente edilerek uygun üretim koşulları belirlenmiştir. Kluyveromyces lactis NRRL-Y- 1 140 ve Kluyveromyces lactis H-8583 suşlan için en uygun fermentasyon pH'sı 4.5, en uygun fermentasyon sıcaklığı ise 30°C olarak saptanmıştır. Sözü edilen bu mayalar Üe % 5 laktoz içeren peynir altı suyunun etil alkole fermentasyonu, % 80 teorik verim gerçekleştirilerek, yaklaşık 100 saatte tamamlanmış; daha yüksek konsantrasyonda laktoz içeren çözeltilerde 170 saatlik süre sonunda bile fermentasyon tamamlanmamıştır. ANAHTAR KELİMELER: Peynir 'altı suyu, laktoz, etil alkol. fermentasyon, maya.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Masters Thesis DETERMINATION OF OPTIMAL CONDITIONS FOR ETHANOL PRODUCTION FROM WHEY Shiva SHAMS MOLAVI Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Food Science and Technology Supervisor: Assoc.Prof.Dr. Filiz ÖZÇELİK 1992, page: 43 Jury: Assoc.Prof.Dr. Filiz ÖZÇELÎK Assoc.Prof.Dr.Sedat DÖNMEZ Assoc.Prof.Dr.Haluk HAMAMCI The main object of this research was to determine the optimal conditions for ethanol production from whey by using three different yeast strains of Kluyveromyces lactts NRRL-Y-1140, Kluyveromyces lactis H-8583 and Kluyveromyces marxianus NCYC 587.The optimal condition for ethanol fermentation were determined by fermenting whey powder solutions, with different pH values (4.0, 4.5, 5.0 ) at different temperatures (30, 35, 40°C) and at different lactose concentrations ( % 5, % 10, % 15, % 20 ).The optimum pH and temperature values for Kluyveromyces lactis NRRL-Y-1140 and Kluyveromyces lactis H-8583 were found to be 4.5 and 30°C,respectively. It was seen that the yeast mentioned above fermented the whey solution containing 5 % lactose, with ethanol yield of 80 %, in 100 hours. It has been observed that yeast strains employed in this study could not complete the fermentation of whey solution containing higher than 5 % lactose, even in 170 hours. KEY WORD :Whey, lactose, ethanol, fermentation, yeast.