Kırıkkale'de futbol ve MKE Kırıkkalespor (1967-1979)
Football in Kırıkkale and MKE Kırıkkalespor (1967-1979)
- Tez No: 889219
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMİT PEHLİVANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 272
Özet
Bu tez Türkiye Futbol Federasyonu'nun 1967'de almış olduğu millî ligler ve amatör ligler kararı uyarınca Kırıkkale İlçesi'nin genel futbol kültürünü ve ilçe temsilcisi olarak kabul edilip profesyonel 3. Lig'den yarışmalara dâhil olan Kırıkkalespor (MKE Kırıkkalespor) Kulübü'nün 1967 ile 1979 yılları arasındaki dönemini kapsamaktadır. Bu zaman dilimi Kırıkkalespor'un sportif anlamda en başarılı olduğu devredir. Kırıkkalespor'un hem kuruluşu, hem profesyonel liglerde tutunup ardından başarılara imza atmasıyla Türk futbol tarihinde birtakım ilklerin sahibi olurken, Kırıkkale'nin futbol geçmişinde de sportif, siyasi, sosyal pek çok değişime sebep olmuştur. Yaklaşık 12 yıl sürecek olan bu devreyi yaşatan sebepler, öncüller, süreçte yaşananlar, futbolcular, teknik heyetler, yönetim kurulları, taraftarlar, taktik ve teknik yönetim, şehrin futbol iklimi kaynakların el verdiği ölçüde anlatılmıştır. Tezin hazırlanmasında döneme ait gazeteler taranmış, dönemin şahidi insanlar dinlenmiş, istatiksel verilerle ilgili internetten yararlanılmış ve bütün bu safhalardan elde edilen bilgiler eleştirilerek teze konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis covers the period between 1967 and 1979 for Kırıkkalespor (MKE Kırıkkalespor), a club that was accepted as the district representative based on the decision of the Turkish Football Federation regarding national leagues and amateur leagues in Kırıkkale District. This time frame represents the period when Kırıkkalespor was the most successful in terms of sports. Kırıkkalespor achieved several firsts in Turkish football history during this time, both in its establishment and by maintaining its position in professional leagues and subsequently achieving success. Additionally, Kırıkkale's football history had significant impacts on various aspects, including sports, politics, and social changes. The reasons, pioneers, events during this approximately 12-year period, players, coaching staff, management boards, fans, tactical and technical management, and the city's football climate are described to the extent allowed by available resources. The thesis was prepared by examining newspapers from that era, interviewing eyewitnesses, utilizing statistical data from the internet, and critically evaluating all the information obtained for inclusion in the thesis.