Demokrat Parti döneminde milliyetcilik
Nationalism in the period of DP government
- Tez No: 227323
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ SATAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
DP'nin 27 yıllık tek parti dönemine son vererek iktidara gelmesi Türkiye'dedemokratik ve siyasi açıdan önemli bir dönemi başlatmış, Türkiye Cumhuriyeti'ninkuruluşundan bu yana ilk kez iktidar el değiştirmişti. İktidarının ilk yıllarında milliyetçi bir söylem geliştiren DP, daha sonra anlaşılmaz birşekilde bu milliyetçi çizgiden uzaklaşmaya ve CHP dönemine benzer bir politika izleyerekmilliyetçi camiayla arasına mesafe koymaya başlamıştır. DP İktidarı ile milliyetçiler arasındaki soğukluğun başlangıç noktasını 22 Ocak1953'te Milliyetçiler Derneği'nin kapatılması olayı teşkil eder. Bu olaydan sonramilliyetçilerle DP İktidarı arasında pek tamiri mümkün olmayan bir soğuk savaş, DPİktidarının sonuna dek sürmüş ve ilişkiler bir türlü rayına oturmamıştı. Bu kapatma hadisesi,1944 Irkçılık ve Turancılık Davası gibi bir dönüm noktasıdır. Bu dönemde Anadoluculuk veTurancılık akımları kendini göstermiş özellikle Anadolucu Milliyetçilik ön plana çıkarak faalçalışmalarıyla bu döneme damgasını vurmuştur. DP İktidarı döneminde birçok milliyetçimecmua yayınlanmasına rağmen, iktidar tarafından birçoğu ? aşırı milliyetçi? bulunarakkapatılmıştır. DP İktidarı, dış politikada milli bir siyaset izlemiş, komünizmle mücadelede kararlı birtutum sergilemiş, Atatürk dönemi dış politika anlayışının benzerini kendi dönemindeuygulamıştır
Özet (Çeviri)
While DP came to power through ending the period of the single party covered 27 years, new and important time period has started in Turkish democratic and politic life, and government has changed hands firstly since the establisment of the Turkish Republic.DP, that developed a nationalist expression at the first years of the government, after some years began to recede this nationalist line unreadably, and moved away from the nationalist socety throuhgh following a policy like the period of CHP.After Nationalists Association has been closed by the the government on January 22, 1953, the first indifference began to seem between DP and nationalists. Hereafter a cold war continued between DP government and the nationalist society until the end of DP government, the relationships did not amend anyway. This closing event is a turning point similar to ?Racism and Turanism Case? in 1944. In this time period Anatolianism and Turanism trends increased and Anatolianist Nationalism made its mark on this period as working actively. Although lots of nationalist magazine published in the period of DP government, some of these magazines were closed by the government because they were evaluated as chauvinst.At its government time, DP followed a nationalist foreign policy, conflicted with communism purposefully and executed a similar foreign policy to the concept of Ataturk?s time.