Harf inkılabının Atatürk devrimlerinin yayılmasına etkisi
The effect of the letter reform on spreading of Ataturk's revolutions
- Tez No: 227339
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT İHSAN ÖZGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Tanzimat döneminde başlayan alfabe tartışmaları bu dönemde daha çok Arapharflerinin ıslahı şeklinde kabul görmüştür. Cumhuriyet döneminde ise harflerin ıslahıyerine harflerin değiştirilip Latin harflerinin alınması fikri ön plana çıkmıştır. 1928yılına gelindiğinde Mustafa Kemal Atatürk alfabe meselesi ile meşgul olmuş ve buçalışmalar neticesinde harf inkılâbı hayata geçirilmiştir. Latin harflerinin kabulü ileyeni yazıyı büyük halk kitlelerine yaymak için yaygın eğitim hayatımızda önemli biryer teşkil eden Millet Mektepleri açılmıştır.Mustafa Kemal'in harf inkılâbı konusunda dayandığı gerekçe, Arap dilininihtiyaçlarından doğmuş olan Arap yazısının Türk dilinin ihtiyaçlarını karşılayamaması,bunun sonucu olan okuyup yazma güçlüğünün, sosyal ve kültürel gelişmelerin önünütıkamış olmasıdır. Bu güçlük harf inkılâbı ile aşılmaya çalışılmış okuma yazmakolaylığı sağlanarak, toplumun yeniden şekillendirilmesi kolaylaşmıştır.Harf inkılâbı kültürel devrimlere de zemin hazırlamış, dil ve tarih çalışmalarınıhızlandırmıştır. Harf inkılâbı toplumsal ve kültürel değişim hareketleri içerisinde, Türktoplumunu bulunduğu durumdan, olması gereken duruma bir an önce getirmegereğinin kaçınılmaz bir sonucu olmuştur. Harf inkılâbı, okur-yazar oranının artması,basın yayın hayatının canlanması, toplumun çağdaşlaşması, kültürel değişiminhızlanması ve millet bilincinin yerleşmesinde de etkili olmuştur.
Özet (Çeviri)
The discussions about alphabet started in reorganization term. In this termreform of Arabian letter are accepted. In the republic term the idea of getting the Latinletters instead of Arabian Letters took the priority. In 1928 Mustafa Kemal Atatürkstudied about the alphabet problem and as a result of this study, the letter reformstarted. With acceptance of Latin letters, for spreading the new letters to mass ofpeople, the nation schools are opened.Mustafa Kemal?s reason about the letter reform is ?the Arabian letters whichare created as a result of the necessity of Arabian language doesn?t meet the needs ofTurkish Language and as a result of this insufficiency the difficulty of writing andreading prevent the cultural and social improvement?. This difficulty is over came bythe letter reform and writing and reading easiness is provided then the reform of peoplebecame easier.The letter reform supported the cultural revolution, and speed up thelanguage and history studies. Inside the cultural change activites the letter reformbecame the inevitable reason of bringing the Turkish society to a better position insteadof current position. The letter reform affected on the increase of writer-reader rate,refreshing of the press life, becoming contemporary of society, speed up the culturalchanges and settle down the national conscious.