Türk Harf İnkılabının tarihsel gelişimi
Historical development of the Turkish Alphabet Reform
- Tez No: 961963
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENVER EMRE ÖCAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Osmanlı Devleti'nde kullanılan Arap alfabesi, Türkçenin fonetik yapısına yeterince uyum sağlayamadığı için okuma-yazma oranlarının düşük kalmasına yol açmıştır. Bu durum, halkın büyük bir bölümünün okuma-yazma öğrenmesini engellemiş ve toplumsal gelişimi sınırlandırmıştır. Tanzimat ve II. Meşrutiyet dönemlerinde, alfabe meselesi dönemin aydınları tarafından tartışılmaya başlanmıştır. Latin harflerine geçişin Türkçenin ses yapısına uygunluğu ve eğitimde getireceği kolaylıklar bu tartışmalarda öne çıkan konular arasında yer almıştır. Ancak bu fikirler daha çok entelektüel çevrelerde konuşulmuş ve devlet politikası haline dönüşememiştir. Cumhuriyet dönemine gelindiğinde, alfabe konusu devletin öncelikli meselelerinden biri olarak ele alınmıştır. Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde 1928 yılında gerçekleştirilen harf inkılabı, Türk alfabesinin Arap harflerinden Latin harflerine dönüştürülmesiyle sonuçlanmıştır. Bu değişiklik, yalnızca teknik bir alfabe değişimi değil, aynı zamanda Türk toplumunun modernleşme sürecinde köklü bir dönüşümü simgelemektedir. Harf inkılabı, eğitimden kültüre kadar birçok alanda etkili olmuştur. Yeni Türk alfabesi, dilin öğrenilmesini kolaylaştırmış, halk arasında okuryazarlık oranının hızla yükselmesine katkı sağlamıştır. Bunun yanı sıra, Cumhuriyet'in modernleşme hedeflerine ulaşmasında önemli bir araç olmuş, Batı dünyası ile daha güçlü bağlar kurulmasına imkân tanımıştır. Harf inkılabı, ulusal kimliğin pekiştirilmesi sürecinde de kritik bir rol oynamış ve Türk toplumunda derin sosyal ve kültürel değişimlere zemin hazırlamıştır. Bu devrim, Cumhuriyet'in kalkınma hedeflerinin gerçekleştirilmesinde bir dönüm noktası olarak tarihe geçmiştir.
Özet (Çeviri)
The Arabic alphabet used in the Ottoman Empire was not sufficiently adapted to the phonetic structure of Turkish, leading to low literacy rates. This situation prevented a large part of the population from learning to read and write and limited social development. During the Tanzimat and Constitutional Monarchy periods, the issue of the alphabet began to be discussed by the intellectuals of the period. The suitability of the transition to Latin script to the sound structure of Turkish and the convenience it would bring in education were among the prominent issues in these discussions. However, these ideas were mostly discussed in intellectual circles and could not become state policy. In the Republican period, the alphabet issue was considered as one of the state's priority issues. The Alphabet Revolution, led by Mustafa Kemal Atatürk in 1928, resulted in the conversion of the Turkish alphabet from Arabic to Latin script. This change was not only a technical alphabet change, but also symbolized a radical transformation in the modernization process of Turkish society. The Alphabet Revolution had an impact on many areas from education to culture. The new Turkish alphabet facilitated the learning of the language and contributed to the rapid increase in the literacy rate among the population. In addition, it was an important tool for the Republic to achieve its modernization goals and enabled the establishment of stronger ties with the Western world. The Alphabet Revolution also played a critical role in the process of consolidating national identity and paved the way for profound social and cultural changes in Turkish society. This revolution has gone down in history as a turning point in the realization of the Republic's development goals.