Sağlıklı ve hastalıklı dişetlerinde fibroblastlar üzerine incelemeler
An Ultrastructural studies of the fibroblasts in healty and diseased gingivae
- Tez No: 22737
 - Danışmanlar: PROF. DR. CEVAT AYVALI
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
 - Yıl: 1992
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 39
Özet
Bu çalışmada; Periodontitisü hastalarda dişeti dokusundaki fibroblastlar incelenmiştir. Biyopsi materyalleri yetişkin periodontitisli üç hastadan ameliyat anında elde edilmiştir. Doku biyopsilerinden hazırlanan kesitler, ışık ve elektron mikroskobunda incelenmiştir. İltihaplanmamış dişetlerinde, oral epitelin normal yapısını koruduğu gözlenmiştir. Bazı dejeneratif oluşumlar iltihaplı dişeti epiteli ve bağ dokusunda görülmüştür. Sulkular (cep) epitelde parakeratotik görünüş, bol miktarda rete peg yapıları, epitel altı iltihabi hücre infiltrasyonu gözlenmiştir. Cep epitelinde rete peg yapılan, genişlemiş interselüler aralıklar, interselüler köprülerin sayısında azalma, iltihabi hücre infiltrasyonunda artış gibi bazı yapısal değişiklikler saptanmıştır. İnfiltre olmuş mononüklear hücreler içindeki fibroblastlar, geniş ve yuvarlaktır ve kromatinin periferde toplanması, mitakondrideki sisternalarda genişleme veya kayıp olması, mitakondrilerde genişleme gibi durumları içeren ultrasütrüktürel değişiklikler göstermiştir. Normal özelliklere sahip olan fibroblastlar, iltihaplı olmayan bağ dokusu içinde gözlenmiştir. Erken dişeti iltihap lezyonlarında, cep epiteline bitişik olan bağ dokusu alanlarına çeşitli lenfositler, monositler, makrofajlar, mast hücreleri, plazma hücreleri infiltre olmuştur.Bundan başka, doku artıklarını fagosite etmek için yalancı ayağa sahip olan bir makrofaj da tespit edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER : Dişeti iltihabı, yetişkin perodontitis, iltihabi hücre, fibroblast, bağ dokusu.
Özet (Çeviri)
In this study; Fibroblast within the gingival tissue in periodontitis patients were examined. Biopsy materials were obtained from three adult periodontitis patiens during the operations. The sections prepared from tissue biopsies were studied by light and electron microscopy. It is observed that oral epithelium maintains its normal structure in unin- flammed gingiva. Some degenerative formations have appeared in inflammed gingival epithelium and connective tissue. Parakeratotic aspect, many rete peg formations in the sulcular epithelium and subepithelial inflammatory cell infiltrations were observed. In the pocket epithelium, same structural alterations such as rete peg formations, enlargements of intercellular spaces, a decreased number of intercellular bridges and increased infiltration of inflammatory cells,have been determined. The fibroblasts within mononuclear cells infil trated were enlarged and rounded, and demonstrated ultrastructural alterations by reason of concentration of the chromatin to the peripheral, dilation of the cisternae or lack of cisternae in the mitochondria, enlargement and dilation of mitochondria. Fibroblast having normal ultrastructural features were observed within the uninflammed connective tissue. In early gingival inflammatory lesions, the connective tissue space adjacent to the packet epithelium was infiltrated by numerous lymphocytes, monocytes, macrophages, mast cell, plasma cell. Furthermore macrophages having pseupoidia in order to phagocyt the tissue debris were also determined. KEY WORDS : Gingival inflammation, adult periodontitis, inflammatory cell, fibroblast,, connective tissue.