Mercimekte, kireç ve fosfor ilişkileri
Phosphorus-lime relationships in lentil
- Tez No: 22736
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDENİZ AKGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu araştırmada, Bazaltik. kökenli, kireçsiz alkali (kireç kapsamı %.:0 ve pH'sı 7.40) bir toprağa %0- 1-2. 5-5- 10-20 dü zeylerinde kireç (çöktürülmüş saf kireç) ve 0-20-50-100-200 ppm P (monokalsiyum fosfat) katılarak sera koşullarında 63 gün sü reyle (8 Ocak-1-1 Mart 1991), mercimek (lens culinaris) bitkisi yetiştirilmiş ve bitkiler hasat edilerek, kuru ağırlık, P kapsamı ve sömürülen miktarlar belirlenmiştir. Kireç, kuru ağırlığı; düşük düzeylerde artırmış, yüksek düzeylerde ise azaltmıştır. Bitkinin P kapsamı ve sömürülen miktarlar, artan kireç düzeyine bağlı olarak, sürekli bir azalma göstermiştir. Kirecin kuru ağırlık, P kapsamı ve sömürülmeleri üzerine etkisi istatistiki bakımından X\ düzeyinde önemli olmuştur. Fosfor, bitkinin kuru ağırlığını tüm düzeylerde artırmış; kireç ise %5 dışında sürekli olarak düşürmüştür. Bitkinin P kapsamı ve sömürülen fosfor miktarı; değişik düzeylerdeki fosfora göre, sürekli artma göstermiştir. Fosforun kuru ağırlık, kapsam ve bitki tarafından sömürülmesi üzerine etkisi istatistiki bakımdan %\ düzeyinde önemli olmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Mercimek (lens culinaris), kireçleme, fosforlu gübreleme, bitkinin fosfor kapsamı, fosfor sömürülmesi, kalkerli topraklar, fosfat iyonları toprağın fiksasyon kapasitesi.
Özet (Çeviri)
Different doses of lime: 0-1-2.5-5-10-20% lime (as. preci pitated chemical pure CaCO-) and phosphorus at the rate of 0-20- 50-100-200 P ppm (as monocalcium phosphate) were incorporated into the soil, being bazaltic alkaline and does not contain any lime (CaC03 content 0%, pH: 7.40) Lentils (lens culinaris) were grown under greenhouse conditions for 63 days. The plants were harvested for their dry matter yield; P content and uptake of the plants were also determined. It was found that dry matter yield of the plant was increased with low level of lime and decreased with high levels of lime. P contents and uptake was decreased steadily with all lime levels applied. The effect of lime was found to be significant at \% level on the dry matter yield, P content and P uptake of the plant. P, had increased the dry matter yield of the plants in ail applied levels; Lime levels other than 5%, had decreased the dry matter yield of ; the plant continously. P, content of the plants and uptake of P were increased continously depending on P levels. The effect of the P on dry matter yield, P content and uptake of the plant was found to be significant at 1 % level. KEY WORDS: Lentil (lens culinaris), Liming, Phosphorus fertilization, plant P content, plant P uptake, calcareous soils, phosp hate ions, soil fixing capacity.