Farklı liglerde oynayan futbolcuların beslenme alışkanlıkları ve bilgi düzeylerinin incelenmesi
Research of nutrition habits and knowledge levels of soccer players in different leagues
  1. Tez No: 227378
  2. Yazar: KEMAL GÖRAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZCAN SAYGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Spor, Nutrition and Dietetics, Sports
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Bu çalışma, futbolcuların beslenme alışkanlığı ile bilgi düzeylerinin araştırılması ve farklı lig durumlarına göre incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya 2008-2009 futbol sezonunda Türkiye Süper Ligi, 2.Lig A kategorisi, 2.Lig B kategorisi, 3.Lig, 1.Amatör ve 2.Amatör liglerinde yer alan takımlardan aktif olarak futbol oynayan 360 futbolcu katılmıştır. Beslenme bilgi düzeylerinin ne durumda olduğunu belirlemek için daha önce yapılmış bilimsel çalışmalardan yararlanılarak araştırmacı tarafından geliştirilen, 13 kişisel bilgi sorusu, 20 beslenme alışkanlığı sorusu ve 10 beslenme bilgisi sorusu olmak üzere toplam 43 sorudan oluşan anket formu sporcuların dinlenme saatlerinde açıklama yapıldıktan sonra anketör tarafından uygulanmıştır.İstatiksel hesaplamalarda SPSS (version 14.0) programı kullanılmıştır. Elde edilen verilerin frekans ve yüzde değerleri hesaplanmış, farklı kategorilerde yer alan takımlar arasındaki farkları bulmak için ki-kare testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to investigate the nutritional habits and knowledge level of footballers, considering the different league categories. From Turkey Super League, 2.League category A, 2.League category B, 3.League, 1.Amateur League, 2.Amateur League teams 360 active football players participated in the survey. To determine their level of nutritional knowledge, the survey form developed by the researcher, benefiting previous scientific studies, consisting of 13 personal information questions, 20 nutritional habits questions and 10 nutritional knowledge questions; in all 43 questions was applied during the resting time of the athletes after giving explanation by the pollster.In statistical calculations SPSS (version 14.0) was applied. Data frequency and the percent values were calculated and chi-square test was applied to find out the differences among the teams in different categories.