Farklı liglerde oynayan futbolcuların oynadıkları mevkilere göre bazı motorik ve fizyolojik özelliklerinin karşılaştırılması
to investigate of some motor functions and Physiologic parameters of amateur soccer players according to their playing positions and leagues
  1. Tez No: 369842
  2. Yazar: ALPER KARTAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖNÜL BABAYİĞİT İREZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bölümü
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmanın amacı amatör futbolcuların oynadıkları liglere ve mevkilere göre bazı motorik ve fizyolojik özelliklerinin araştırılmasıdır. Çalışmaya 4 farklı ligde oynayan İncirliova Bld. Spor (n=18), Salavatlı Bld. Spor (n=18), Atça Bld. Spor ve Köprülü Spor (n=18) takımlarından 72 gönüllü futbolcu katılmıştır. Futbolcuların motorik ve fizyolojik özelliklerinin değerlendirilmesinde flamingo denge testi, otur eriş testi, sırt ve bacak kuvvet test ölçümleri, 30 m. sürat testi ve vital kapasite testi, boy uzunluğu ve vücut ağırlığı ölçümlerinden yararlanılmıştır. Her takımın ölçümleri antrenmanlarını yaptıkları sahalarda alınmıştır. Verilerin normal dağılım gösterdiği anlaşıldığından bağımsız ikiden çok grubun karşılaştırıldığı durumlarda parametrik testlerden Tek Yönlü Varyans Analizi (One Way Anova) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this study was to investigate of some motor functions and Physiologic parameters of amateur soccer players according to their playing positions and leagues. Seventy two volunteer who were soccer players from 4 different leagues participated from İncirliova Bld. Sports (n=18), Salavatlı Bld. Sports (n=18), Atça Bld. Sports ve Köprülü Sports (n=18) teams. Flamingo Balance, sit and reach test, leg and back strength, 30 m sprint test and vital capacity measurements tests were applied for evaluations of soccer players Motor function and Physiological parameters. One way ANOVA analyzes was performed for comparing groups' variables.