Spor eğitimi çerçevesinde kadın futbolcuların beslenme bilgi düzeylerinin ve sağlıklı beslenme takıntılarının incelenmesi
Examining the nutrition knowledge levels and healthy nutrition obsessions of female football players within the framework of sports education
- Tez No: 898938
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAMER CİVİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Spor, Education and Training, Psychology, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trabzon Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Araştırmada kadın futbolcuların beslenme bilgi düzeyleri ile sağlıklı yeme takıntıları değerlendirilmesi ve bu değişkenler arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Araştırmanın evrenini Türkiye'de 4 farklı ligde futbol oynayan kadın futbolcular oluşturmaktadır. Örneklem grubunu ise bu liglerde oynayan 170 kadın futbolcu oluşturmaktadır. Araştırma nicel araştırma yöntemi kapsamında kullanılan ilişkisel tarama modeli ile yürütüldü. Araştırma verilerinin toplanmasında Kişisel Bilgi Formu, Yetişkinler İçin Beslenme Bilgi Düzeyi Ölçeği (YETBİD) ve sağlıklı beslenme takıntısı ölçme aracı Ortoreksiya Nervoza ölçeği (ORTO-11) kullanıldı. Verilerin analizi SPSS 27 programı kullanılarak gerçekleştirildi. Yapılan analizler sonucunda verilerin normal dağılım gösterdiği saptandı. İkili grupların analizinde bağımsız örneklem t testi, üç ve daha fazla bağımsız grupların analizinde tek yönlü varyans analizi Anova testi kullanıldı. Ölçeklerden elde edilen puan skorlarının karşılaştırılmasında korelasyon analizi uygulandı. Çalışmanın anlamlılık düzeyi p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to evaluate the nutritional knowledge levels and healthy eating obsessions of female football players and to examine the relationship between these variables.The population of the research consists of female football players playing football in Türkiye. The sample group consists of 170 female football players playing in these leagues. The research was conducted with the relational screening model used within the scope of the quantitative research method. Personal Information Form, Nutrition Knowledge Level Scale for Adults (YETBİD) and Orthorexia Nervosa scale (ORTO-11) were used to collect the research data. Data analysis was carried out using SPSS 27 program. As a result of the analysis, it was determined that the data showed a normal distribution. Independent samples t test was used in the analysis of two groups, and one-way analysis of variance ANOVA test was used in the analysis of three or more independent groups. Correlation analysis was applied to compare the score scores obtained from the scales. The significance level of the study was accepted as p0.05).