Alev Alatlı'nın romanları üzerine bir inceleme
An analyse on novels of Alev Alatlı
  1. Tez No: 227381
  2. Yazar: KUBİLAY ÜNSAL
  3. Danışmanlar: DR. VEDAT KURUKAFA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
Yüksek lisans tezi olarak hazırladığımız ?Alev Alatlı'nın Romanları Üzerine Bir İnceleme? adlı çalışma; Alev Alatlı'nın hayatı, edebî kişiliği, romanlarının incelenmesi, sonuç ve kaynakça bölümlerinden oluşmaktadır. İlk romanını 1984 yılında yayınlayan Alev Alatlı'nın bugüne kadar on iki romanı yayınlanmıştır. Yazar bu romanlarında ağırlıklı olarak, toplumsal temaları işlemiştir. Yabancılaşma, kültürel yozlaşma, sosyal adaletsizlik gibi konuları bir aydının bakış açısıyla yansıtılmıştırRomanları incelerken; tema, olay örgüsü, anlatıcı ve bakış açısı, şahıs kadrosu, zaman ve mekân şeklinde bir sırayı takip ettik. Alev Alatlı'nın tiyatro metni olarak yazdığı ancak sonradan romanlaştırdığı Kadere Karşı Koy A.Ş. kitabını çalışmamızın dışında tutmayı uygun gördük. Bu çalışmada, Alev Alatlı'nın romanlarından yola çıkarak, onun fikrî ve edebî dünyasına ulaşılmaya çalışılmıştır. Romanlarının güçlü kurgusu, ele aldığı konular, olay örgüsünün karmaşık yapısı ve karakter oluşturmakta başarısı, onun romanlarını farklı kılar.Biz bu çalışmamızda, Alev Alatlı'nın romanlarını günümüzün geçerli olan roman inceleme metodları çerçevesinde inceledik ve onun edebî kişiliğini yansıtacak sonuçlara ulaştık. Bu çalışmamızın romancımızın edebiyat tarihimiz içindeki yerini saptama açısından küçük de olsa bir katkı sağlayacağı inancındayız.
Özet (Çeviri)
This work, named the ?An Analyse on Novels of Alev Alatlı, İncludes the parts as life of Alev Alatlı, her leterary identity, introductions of her novels, the structures and themes of her novels, results and resourches. It is first novel was published in 1984 and so for twelve novels by her has been published. In her novels she mostly handed social subjeckts. She reflected the topics such as alienation, culturel wildness, Social injusteness etc. by mean and eyes of an intellectual person.We have followed the method that according to theme and structure topics. Because of it had been started as theater play but decided to reformed as novel, Kadare Karşı Koy A:Ş. has been not added. By the Novels of Alev Alatlı It has been tried to reach to her intellectual and literary world. What makes her novels different form others is her structuring. The enents and the charackters she creates in her novels and the complexity of the plet structure.In this work we analysed her novels with modern novel analysing methods and we have had enough conclusions that can give ideas about her importance in the history of our literatur.