Dünya -sistemleri yaklaşımı ile Türkiye'de 1980 sonrası sosyo- ekonomik dönüşümlerin çözümlenmesi
Analysis of socio-economic transformations in Turkey after 1980, by world-systems approach
  1. Tez No: 227385
  2. Yazar: FATMA GAYE GÖKALP YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURGÜN OKTİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışma, tarihsel sosyoloji metoduyla, Türkiye'nin kuruluşundan başlayarak, 2002 yılına kadar geçirdiği süreçte yaşanan değişim ve dönüşümleri, Immanuel Wallerstein'ın Modern Dünya-Sistemi yaklaşımıyla açıklamayı amaçlamaktadır. Ekonominin toplumsal değişimlerde belirleyiciliğinden yola çıkılarak gerçekleştirilen bu çalışmada, özellikle kapitalist Dünya- Sistemi'ne Türkiye'nin eklemlenme çabaları incelenmiştir. Bu bağlamda, Türkiye ve kapitalist dünya-sisteminde yaşanan krizler ve bunların yarattığı ekonomik, siyasal ve toplumsal dönüşümler ele alınmış ve bütüncül olarak sistemle Türkiye'nin paralellikleri ortaya konulmaya çalışılmıştır.Ayrıca, bu çalışmada, ekonomik büyüme ve daralma dönemleri ve sermaye birikimi yaratma süreçleri kapitalist Dünya-Sistemi'nin belirleyici özellikleri olduğundan, bu süreçlerin Türkiye'de yaşanma biçimleri ve etkileri incelenmiştir. Türkiye'de, ekonomi politikalarında dünya-sisteme eklemlenme amacıyla gerçekleştirilen değişimler ve yeni ekonomi politikalarının, daha geniş bir çerçevede siyasal ve toplumsal hayatta yarattığı etkiler ortaya konulmaya çalışılmıştır. Türkiye'nin dünya-sistemindeki konumlanışı, yarı- çevre ülke olmasının sebep ve sonuçları üzerinde durularak, Türkiye ve Dünya- Sistemi ilişkisi belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study intends to analyze and explain changes and transformations within a time period, from establishment of Turkish Republic until the year 2002, based upon historical sociology method and Immanuel Wallerstein?s Modern World System Theory. Economic determinism at social transformations has been taken into account as a starting point at this study and especially Turkey?s attempts to articulate capitalist world-system have been analyzed related with that approach. Within that framework, economical crises, both within Turkey and at capitalist world-system as whole, effects of these crises at economic, political and social dimensions have been studied and similarities between Turkey and World- System have been intended to be determined.In addition, since Economical Development and Stagflation Cycles and Capital Accumulation periods are regarded as main features of capitalist World- Economy, realization of these periods at Turkey and their influences have also been analyzed at that study. In Turkey, in a broader sense, effects of transformations and changes implied with an intention to articulate with world-system at social and political areas, have also been examined at that study. Finally, position of Turkey at World- System, effects and outcomes of being a semi- periphery country and relationship between Turkey and capitalist World- System have intended to be determined at that study.