Yurttaşlık ve uluslararası göç
  1. Tez No: 148607
  2. Yazar: SEVİNÇ ERYILMAZ DİLEK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. OZAN ERÖZDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET Bu tezin amacı yurttaşlığın uluslararası göçten ne şekilde etkilendiğini araştırmaktır. Yurttaşlık kavramı Eski Yunan'a kadar götürülebilirse de burada ulus- devlet ve sonrası bağlamında ele alınacaktır. Modern yurttaşlık kavramı Fransız Devrimi'yle birlikte ortaya çıkmıştır. Ulus-devletin oluşumuna paralel bir şekilde kurgulandığı için ulusal kimlik ile yurttaşlık arasında yakın bir bağ oluşmuştur. Ulusal kimlik olarak yurttaşlık, yönetici elitlerce homojen uluslar yaratmak amacıyla kullanılmıştır. Ancak, homojen toplumlar yaratma projesi dünyanın hiçbir yerinde başarılı olamamıştır. Toplumların heterojenliğinin sebeplerinden bir tanesi de insanların bir ülkeden diğerine hareketliliği anlamına gelen uluslararası göçlerdir. Bu tezde, uluslararası göç biçimleri olarak II. Dünya Savaşı'ndan sonra gerçekleşen işçi göçü ve de sömürgecilik sonrası göçlere yoğunlaşılacaktır. Batı'daki ülkelerin birçoğu II. Dünya Savaşı'ndan sonra işgücü açıklarım kapatmak için diğer ülkelerden işgücü alma politikaları yürüttüler. Almanya,“misafir işçi”programıyla örnek bir vaka oluşturdu ve Güneydoğu Avrupa ülkelerinden birçok göçmem istihdam etti. Diğer taraftan Fransa ve İngiltere ise, sömürgecilik sonrası göç için çekim merkezleri olarak karşımıza çıktı. Bu tezde, Almanya, Fransa ve İngiltere'nin göç ve göçmen politikaları özellikle göçmenlerin yurttaşlığa kabulüyle ilintili olarak derinlemesine ele alınacaktır. Bu da bizi bir başka soruya taşımaktadır: ulus-sonrası yurttaşlık mümkün müdür? Bu tezde, ulus-sonrası yurttaşlığın olabilirliğine ilişkin savlara değinilecektir. Avrupa yurttaşlığı ve küresel yurttaşlığın mümkün olup olmadığı da tartışılacaktır. Yurttaşlık kurumunda meydana gelen dönüşüm uluslararası göç üzerinden incelenecektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this thesis is to find out in what ways citizenship is affected by international migration. Although the origins of the concept of citizenship can be found back in the Ancient Greek times, here it will be limited to the context of the nation-state and thereafter. The modern concept of citizenship emerged with the French Revolution. As it was constructed parallel to the formation of the nation state, there was also a close link between the national identity and citizenship. The citizenship as a national identity was used by the ruling elites to create homogeneous nations. However, this project of creating homogeneous societies has never been successful in any place of the world. One of the reasons for the heterogeneity of the societies is international migration which means the mobility of people from one territory to another. In this thesis, I will focus on the labour migration taking place right after the World War II and also post colonial migration as the forms of international migration. Most of the Western countries were in need of labour supply after the World War II and used policies of labour recruitment from other countries in order to close this gap. Germany was a special case with its“guest worker”program and employed many migrants from the countries of South East Europe. France and the United Kingdom, on the other hand, were the metropolitan centers that appealed post-colonial migration. In this thesis, the immigration and immigrant policies of Germany, France and the United Kingdom will be dealt in more detail in order to investigate the situation of migrants with regard to the admission to citizenship. This will take us to another question: Is post-national citizenship possible? The arguments about the possibility of post-national citizenship will be summarized. European citizenship and the possibility of a global citizenship will also be discussed. The transformation of the institution of citizenship will be examined by focusing on international migration. vi