1980 sonrası tarım politikalarının sosyo-ekonomik etkileri: Özlüce ve Doğanköy örneği
The socio-economic effects of agricultural policies after 1980'es: Case of muğla villiges Özlüce and Doğanköy
- Tez No: 227409
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ŞİNASİ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışma, 1980 ve sonrasında dünya genelinde hız kazanan Neo-liberal ekonomi politikalarının Türkiye tarımı üzerindeki etkisini Muğla İlinde bulunan Özlüce köyü ve Doğanköy örneğinde sosyo-ekonomik bakımdan incelemeyi içermektedir.Türkiye, üyesi olduğu uluslararası kuruluşların (IMF, DB, DTÖ vb.) direktifleri ve önerileri doğrultusunda birtakım ekonomik ve politik kararları hayata geçirmeye başlamıştır. Hayata geçirilen ekonomik ve politik kararlar sonucunda kırsal alanda sosyo-ekonomik anlamda olumsuzluklar yaşanmıştır. Bu olumsuzlukların başında; tarımsal üretimin azalması, hane gelirlerinin azalması ve bunun sonucu olarak köyden kente göç yer almaktadır.Araştırmada tarihsel-yapısal yaklaşım referans alınmış, bu doğrultuda kuramsal çerçeve oluşturulmuştur. Yerel ve küresel düzeyde yapılan literatür taraması ve mülakat tekniği kullanılarak her iki köyde 10'ar hane olmak üzere toplam 20 hane ile derinlemesine mülakat yapılarak 1980 sonrası yaşanan sosyo-ekonomik değişim ele alınmıştır.Alan araştırması sonucunda elde edilen bilgilere göre her iki köyde, özellikle 1980 yılı ve sonrası yıllarda uygulanan ekonomi politikaları sonucunda Kamu İktisadi Teşebbüslerin (KİT) özelleştirilmesi, tarımsal desteklerin azaltılması vb) hanelerin tarımsal faaliyetlerle uğraşmayı azalttıkları görülmüştür. Bunun yanı sıra 2000 yılı ve sonraki yıllarda uygulanan ekonomi ve tarım politikaları; hanelerin temel geçim kaynakları arasında yer alan tütüncülüğün, tahıl üretiminin, arıcılığın azalmasına-bırakılmasına, tarımsal arazilerin boş bırakılmasına, üretilen ürünlerin nitelik ile niceliğinin değişmesine ve işgücünün tarım dışı başka işlere yönelmesine neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
The study contains the effects of neo-liberal economy policies generally around the world in 1980?s and especially in Turkey focusing on two villages selected from Muğla city. These two villages are Doğanköy and Özlüce villages. In context of socio-economic dimensions, these two villages were studied.Turkey began to practice some economic and politic decisions by directions of international organization (International Monetary Fund, World Bank, World Trade Organization etc.) that it is a member of. After practicing such economic and politic decisions some negative socio-economic effects existed in rural areas. Among the negative effects there are decreasing in agricultural production, decreasing of household income and migration from villages to cities.For the study, a historical-structural approach was taken as reference and the theoretical framework shaped around this idea. Literature study was done based on local and global level and the area study was conducted by interviews with 20 households in two villages, 10 house from each village to find out the socio-economic changes after 1980?es.After the area study it was found out that the practiced economy policies after 1980 and later (privatization, decreasing of agricultural subvention etc.) households reduced agricultural activities. On the other hand, by 2000 and later the practiced economic and agricultural policies caused decreasing in agricultural activities which are the livelihood sources for households, such as beekeeping, tobacco and cereals cultivation, letting the field empty, changing at quality and quantity of agricultural products and labor tending to nonagricultural activities.