Özel alanda özel ilişkiler: Evlatlık kurumu
Social institution of pseudo- adopted children in Turkey
  1. Tez No: 227410
  2. Yazar: DİDEM ÇOŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE DURAKBAŞA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Evlatlık kurumu özel alanda hapsolduğu için çok yakın tarihe kadar bu alandaki birçok ilişki gibi sorgulanamaz ve daha da önemlisi ?doğallaştırılmış? ve görünmez olmuştur. Bu çalışma ev içindeki görünmez kılınan birçok emek formlarından bir tanesi olan evlatlık kurumunu görünür kılmaya yardımcı olacaktır. Daha da önemlisi doğallaştırılmış olan ev içi birçok ilişkinin sorgulanmasına da önemli katkılarda bulunacaktır. Bu çalışma ev içindeki kadınların (Hanım ve hizmetli) tahakküm ilişkileri, orta ve üst-orta sınıf kadınların kendi öznelliklerini bu ilişkiler bağlamında nasıl kurdukları, dolayısıyla orta sınıf pratiklerine dair önemli birçok soruya cevap verecek ve çok sık rastlanmayan veriler elde ederek literatüre katkı sağlayacaktır. Bu çalışma, Muğla'da ev içi ilişkilerin sosyal tarihini Cumhuriyetin farklı kuşaklarını kapsayarak incelemektedir. Araştırma verileri ev hanımları, evlatlıklarla büyüyen kızlar ve evlatlıkların kendileriyle yapılan görüşmelere dayanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The evlatlik (pseudo-adopted servants) phenomenon, mostly because the subject is confined to the private sphere, like most other relations in the domestic realm, have become unquestionable and more importantly,“naturalized”and invisible. This study will help the evlatlik phenomenon which is an other form of domestic labor that is made invisible, to be spotted and made visible. Significantly, it will contribute to the questioning of many domestic relations. This study will provide answers to questions about power relations between the women of the home (lady and the servant), how the middle and upper-middle class women have built their subjective identity in this context and contribute to literature by obtaining some data that are hitherto not encountered much in this issue. The study covers the social history of the domestic relations in Mugla, among a number of generations of the Republic. The research material is based on interviews conducted with the housewives (ladies), and daughters who have grown up with the evlatliks and evlatlık servants themselves.