Değişik azot kaynaklarının marul bitkisinde nitrat ve nitrit birikimi üzerine etkisi
The Effect of different nitrogenous fertilizers on nitrate and nitrite accumulation in lettuce plants
  1. Tez No: 22741
  2. Yazar: NİLÜFER BALTUTAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
III ÖZET Yüksek Lisans Tezi DEGÎSÎK AZOT KAYNAKLARININ MARUL BİTKİSİNDE NİTRAT VE NITRIT birikimi ÜZERİNE etkisi Nilüfer BALTUTAR Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Toprak Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Mehmet AKTAS 1992. Sayfa: 49 Jüri: Prof. Dr. Mehmet AKTAS Prof.Dr. Sevim ZABUNOGLU Prof. Dr. İlhan KARAÇAL Marul bitkisinde nitrat ve nitrit içeriği üzerine çeşitli azot kaynaklarının ve artan azot düzeylerinin etkisini belirlemeyi amaçlayan bu çalışmada sera koşullarında marul bitkisi yetiştirilmiş, bitkilere azot amonyum sülfat, üre ve kalsiyum nitrat gübrelerinden 0.50.100, 200,300ppm düzeyinde uygulanmıştır. Bitkilerin kuru ağırlıkları artan azot dozlarına bağlı olarak artış göstermiştir. En yüksek kuru ağırlık 200ppm dozunda amonyumsülfat uygulaması ile elde edilmiş bu artış, aynı dozda üre uygulamasına göre %27.59 ve kalsiyum nitrat uygulamasına göre %28.45 oranında yüksek bulunmuştur. Kalsiyum nitrat gübresi uygulanan bitkilerin nitrat konsantrasyonu diğer gübreler ile yetiştirilen bitki-IV lerin nitrat konsantrasyonundan daha yüksek bulunmuştur. Artan azot dozlarına bağlı olarak bitkilerin nitrat konsantrasyonları da artış göstermiş olup bu artışlar yine en yüksek kalsiyum nitrat uygulanan bitkilerde görülmüştür. Nitrit kapsamındaki artışlar 200ppm dozuna kadar önemli farklılıklar göstermemiştir. 300ppm dozunda azot uygulanması halinde ise özellikte üre ve kalsiyum nitrat uygulanan bitkilerin nitrit kapsamlarında önemli artışlar olduğu gözlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Azot Kaynakları, Nitrat birikimi Nitrit Birikimi. Marul
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT Masters Thesis THE EFFECT OF DIFFERENT NITROGENOUS FERTILIZERS ON NITRATE AND NITRITE ACCUMULATION IN LETTUCE PLANTS NilUfer BALTUTAR Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Soil Sciences Supervisor: Prof. Dr. Mehmet AKTAS 1992. Page: 49 Jury: Prof.Dr. Mehmet AKTAS Prof. Dr. Sevim ZABUNOSLU Prof. Dr. îlhan KARACAL In this research the effect of different nitrogenous fertilisers and nitrogen level on the content of nitrate and nitrite of lettuce plants (Lactuca sativa...) was investigated Lettuce plants were grown under greenhouse conditions. Nitrogen was incorporated into the soil in the forms of Ammonium Sulphate. Urea and Calcium Nitrate at 0.50,100.200, and 300ppm levels. The dry weight of plants was increased with increasing levels of nitrogen. Maximum dry matter yield was obtained from Ammonium Sulphate applied at 200ppm N level. (Maximum) yield was found to be 27.593s and 28.45% higher than Urea and Calcium Nitrate applied pots respectively.Vİ Nitrate content of plants which fertilized with Calcium Nitrate was higher than Urea and Ammonium Sulphate applied plants. Nitrate content of plants was also increased with increasing levels of nitrogen application. Nitrite content of plants showed no difference up to 200ppm level N application. When 300ppm N was applied an increase in nitrite contents of plants was observed. These increases were higher in urea and calcium nitrate applied plants than ammonium sulphate applied plants. KEY WORDS: Nitrogenous Fertilizers, Nitrate accumulation. Nitrite accumulation. Lettuce