Bodur fasulye (phaseolus vulgaris L. var. nanus. DEKAP) tohumlarına uygulanan farklı dozlarda gamma ışınlarının M2 generasyonundaki etkileri
The Effects of different doses of gamma rays treated on seed of Dwarf Bean (phaseolus vulgaris L. var. nanus DEKAP) in M2 generation
  1. Tez No: 22740
  2. Yazar: ALİ ASADBİKLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. C. YAŞAR ÇİFTÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
III ÖZET Yüksek Lisans Tezi BODUR FASULYE (Phaseolus vulgaris L. var. nanus. DEKAP.) TOHUMLARINA UYGULANAN FARKLI DOZLARDA GAMMA IŞINLARININ M2 GENERASYONUNDAKİ ETKİLERİ 2 Ali ASADBİKLİ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. C. Yaşar ÇİFTÇİ 1992, Sayfa: 49 Jüri: Doç. Dr. C. Yaşar ÇİFTÇİ Prof. Dr. Sahabettin ELÇİ, Prof. Dr. Yusuf KIRTOK Bu araştırma 1991 yılında A. Ü. Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü'nde yapılmıştır. Araştırmanın amacı; 4F-2629 bodur horoz fasulye hattı tohumlarına 4 farklı gamma dozu uygulanarak başlatılan mutasyon ıslahı çalışmasında farklı gamma dozlarının M 2, bitkilerinde bazı bitki özellikleri üzerine etkilerini belirlemektir. Bu amaçla, materyal olarak farklı gamma dozları uygulanmış 4F-2629 bodur fasulye hattının Mı bitki tohumları kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, farklı gamma dozlarındaki artış; çıkış oranı, fide boyu ve bitki boyu gibi M2 bitkilerine ait özellikler olumsuz yönde ve önemli düzeyde farklılıklar oluşturmuş ve doz artışına paralel olarak bu değerlerde azalmaya neden olmuştur.IV Artan gamma dozları, ele alınan diğer M2 bitki özelliklerinde, bitki ağırlığı, bitkide bakla sayısı, bitkide bakla ağırlığı, bakla boyu ve bitkideki tane ağırlığı üzerinde olumlu yönde ve önemli düzeyde farklılıklar oluşturmuştur. Bakladaki tohum taslak sayısı, bakladaki tane sayısı, hasat indeksi ve tohum tutma oranı (fertilite) gibi özelliklerde ise istatistiki yönden farklılık saptanmamıştır. Ayrıca M2 bitkilerinde klorofil ve yaprak mutasyonlarının doz artışına bağlı olarak arttığı gözlenmiştir. Bu çalışma ; fasulye tohumlarına uygulanan farklı gamma dozlarının, kontrol ve M2 bitkilerinde ele alınan bitki özellikleri üzerine etkilerinin farklı olduğunu göstermektedir. Mı bitkilerinde görülen fizyolojik zararların özellikle sterilitenin M2 bitkilerinde kısmen azaldığı gözlenmiştir. Kontrole göre üstünlük gösteren M2 bitkilerin seleksiyonu sonucunda elde edilen bitkilerde ileriki generasyonlarda da bu üstünlüklerin kontrolü sürdürülecektir. ANAHTAR KELİMELER: 4F-2629 bodur horoz fasulye çeşidi, Phaseolus vulgaris L. var nanus DEKAP, mutasyon ıslahı, mutagen, gamma Işını.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Masters Thesis THE EFFECTS OF DIFFERENT DOSES OF GAMMA RAYS TREATED ON SEED OF DWARF BEAN (Phaseolus vulgaris L. var nanus DEKAPJİn M GENERATION 2 Ali ASADBİKLİ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agronomy Supervisor: Assoc. Prof.Dr. C. Yaşar ÇİFTÇİ 1992, Page: 49 Jury: Assoc. Prof.Dr. C. Yaşar ÇİFTÇİ Prof. Dr. Sahabettin ELÇİ Prof. Dr. Yusuf KIRTOK This research was conducted at the Department of Agronomy, Faculty of Agriculture of Ankara 1991. The aim of this research is to determine the effects of various doses of gamma rays which were applied with four doses on the seeds of the variety of 4F-2629 dwarf been on some characteristics of M2 Plant. With this aim, the seeds of M) plants of line of 4F-2629 applied various doses gamma rays were used as a material. According to the results of this research; the increasing of gamma doses have caused significant differences which were negative direction on the characters of the rate of emergence, seedling height and plant height in M2 plants. The increasing of gamma doses have caused signifi cant differences which were positive direction on the characters of plant weight, the number of pods per plant, pod weight per plant, pod length and seed yield per plant.VI There were no differences by statistically between control and M 2, plants in the characters of ovule per pods, the number of seeds per pods, harvest index and fertility. Chlorophil and leaf mutations in M 2 plants have increased with increasing of gamma doses. This study have shown that the effects of different gamma doses applied on seed of dwarf bean have different effects in plant characteristics observed. It was observed that physchologic damages seen in M »'plants especially the sterility have decreased partially in M2. M2; plants which were better than control were selected, will be controlled in further generations for the characters. KEY WORDS: 4F-2629 dwarf bean, Phaselous vulgaris L. var. nanus DEKAP., mutation breeding, mutagen, gamma ray.