Bor stresi uygulanmış bitkilerde (kırmızı mercimek ve arpa) farklı azot kaynaklarının ve bazı nutrient ilavelerinin büyüme ve stres parametreleri üzerine etkisinin incelenmesi ve karşılaştırılması
The investigation and comparison of growth and stress parameters under boron stress when different nitrogen sources and some nutrient were added on plants(red lentil and barley)
- Tez No: 259908
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN AYDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada, kırmızı mercimek ve arpa bitkilerine 5 ve 10 mM bor stresi uygulanması üzerine değişik azot kaynaklarının ve kalsiyumun etkisini inceledik. On gün çimlendirilmiş kırmızı mercimek(yerli) ve arpa(tokak) bitkileri 16 saat ışık-8 saat karanlık büyüme çemberinde 7 gün boyunca bor stresi ile farklı azot kaynaklarına(10 mM azot içeren NH4 Cl, KNO3, Üre) ve değişik konsantrasyonlarda (8 ve 10 mM) kalsiyuma maruz bırakıldı.Bor stresi uygulanan kırmızı mercimek bitkilerinin azot kaynaklarının değiştirilmesi sonucunda filizlerinde(yaprak+gövde) ve köklerinde kontrol gruplarına göre askorbat peroksidaz ve katalaz aktivitelerinin düştüğü (p
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of different nitrogen sources on lentil and barley plants, which were exposed to 5 and 10 mM boron stress previously, were studied. After ten-day germination, the lentil (Native) and arpa (Tokak157/37,) were incubated 16-hour lighted and 8-hour darkened per day for 7-day growth cycle under the conditions of boron stress via different nitrogen sources (10 mM nitrogen in NH4 Cl, KNO3, Urea).