Tanzimat Döneminde Ankara ve Gaziantep terekelerinin mukayeseli bir çalışması
A comparative study of Ankara and Gaziantep heritage chronicles in Tanzimat term
- Tez No: 227426
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GALİP EKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Osmanlı Devleti'nin siyasi tarihinden çok sosyal ve ekonomik tarihini ortaya çıkarmada Osmanlı arşiv kaynakları ve özellikle şer'iyye sicilleri temelli yapılan araştırmalar önemli yer tutmaktadır. Şer'iyye sicilleri kaydedildiği dönemle ilgili çok önemli veriler sunmaktadır. Bu çalışmada şer'iyye sicilleri içerisinde bulunan tereke kayıtlarından hareketle Osmanlı toplum yapısı hakkında verilere ulaşılmaya çalışılacaktır.Çalışmamızda Tanzimat Dönemi'nde Ankara ve Gaziantep Terekeleri mukayeseli olarak ele alınıyor. Burada arşiv kaynakları olarak sadece terekeler temel alınmıştır. Terekelerden yola çıkarak bu iki Anadolu kentinin Tanzimat Dönemi'ndeki sosyal ve ekonomik karsılaştırması yapılmaya çalışılmıştır. Aynı dönemde bu iki kentin benzer ve farklılıkları, genel ekonomik durum ve sosyal hayat ele alınmış, buradan hareketle Anadolu'daki sosyal ve ekonomik durum hakkında çıkarımlar yapılmaya çalışılmıştır. Çalışmamız Anadolu kentlerini konu alan benzer çalışmalarla birlikte ele alındığında yapılacak olan karsılaştırmalı analizler bu incelemeyi daha anlamlı kılacaktır.
Özet (Çeviri)
Ottoman archives sources and especially researches based on seriyye records play an important role to find out social and economic history of Ottoman Empire more than its political history. Şer?iyye records give highly important data about the period when they were recorded. In this study, through estate chronicles taking part in seriyye records, we will try to get data about structure of Ottoman society.In our study, Ankara and Gaziantep Estates in Tanzimat period are approached comparatively. As archive sources only estates are basically used. Using estates, we tried to compare these two Anatolian cities for their economic and social situations in Tanzimat Period. In the same period, we also found out these cities? similarities, differences, general social and economic lives and looking at results; we tried to have an idea about social and economic life in Anatolia. When our study is approached along with other studies dealing with Anatolian cities, comparative analyses to be carried out will make this survey more meaningful.