Osmanlı aile araştırmaları bakımından Amasya ve Antakya şer'iyye sicillerinin karşılaştırmalı incelenmesi (1710?1780)
A comparative observation of Amasya and Antakya şer?iyye sicilleri in terms of Ottoman family researches (1710-1780)
  1. Tez No: 227425
  2. Yazar: HÜSEYİN FATİH BUDAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Elinizdeki araştırmanın ana kaynağı Ankara Milli Kütüphane Arşivi'nde muhafaza edilen, araştırmacıların hizmetine açık ?Şer'iyye Sicilleri?dir. Osmanlı aile araştırmaları söz konusu olduğunda araştırmacıların başvuru kaynaklarından ilki, şer'iyye sicilleri içerisindeki tereke kayıtlarıdır. Ölen kişilerin ardında bıraktıkları mal varlılarının mirasçılara taksimi için tutulan tereke kayıtları; aslında, taksim vesikaları olmalarının yanı sıra farklı veriler de içerirler. Sözgelimi, ailenin ekonomik durumu, eş ve çocuk sayıları terekelerden elde edilebilecek verilerin en somutlarıdır.Osmanlı ailesinin, farklı coğrafyalarda ne gibi özellikler taşıdığını daha iyi anlamak amacıyla araştırmamızda iki şehir ele alındı: Amasya ve Antakya. Osmanlı ailesi denen kavramı, dar kalıplar içerisine sığdırmak ve imparatorluğun tüm kesimlerini kapsayıcı bir aile tanımında bulunmak, araştırma sonucuna göre doğru değildir. Osmanlı ailesi, ailenin sosyal çevresi, ekonomik durumu, ailenin sahip olduğu çocuk sayısı ve ailenin kaç üyeden meydana geldiği mevzularına dair Amasya ve Antakya'da farklı sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main source of the research you have is ?Şer?iyye Records? which are kept available to the researchers in Ankara National Library Archive. When the main concern is the Ottoman family researchers, the early, maybe the first sources that researchers appeal are heritage chronicles in ?Şer?iyye Records?. The heritage chronicles, which are kept to share the wealth of dead people to the inheritors, are in fact partition apreement and also they contain different data. For instance, economic status of family, the number of children and couples are the most concrete data which can be obtained from heritage chonicles.In our research, two cities are handled in order to get better understanding about what kind of features the Ottoman family has in different geographies: Amasya and Antakya. According to the result of study, it is not right to limit the term ?Ottoman Family? to the narrow forms and it is also not right to use it as a family definition which covers the whole parts of the Empire. In Amasya and Antakya, different results about the Ottoman Family, the social environment of the family, economic status, the number of children the family has and how many members the family contains are abtained.