Geçmişten günümüze il özel idareleri ve geleceği
From histories to today of the special provincial administrotions and their future
  1. Tez No: 227427
  2. Yazar: ALPER DURAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKKI KIZILOLUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
Ülkemizde özel idarelerin ortaya çıkışı Tanzimat dönemindeki yapılanmalara dayanmaktadır. Birçok lokal uygulamadan sonra, Fransız il (departement) sistemi model alınarak hazırlanan Tuna Vilayet Nizamnamesi, devletin resmi gazetesi Takvim-i Vekayi'de yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. 1864 yılında Tuna Vilayeti Nizamnamesi ile kurulan il özel idareleri ?Vilayet Umum Meclisi? ile yönetim sistemimize dâhil edilmiştir. 1864 tarihili nizamname dört yıl uygulandıktan sonra yerini 1871 tarihli İdare-i Umumiye-i Vilayet Nizamnamesi'ne bırakmıştır.Özel idarelerin özerk bir yerel yönetim idaresi haline gelebilmeleri yasal yönden ilk defa ?1876 Kanuni Esasi? ile mümkün olmuştur. 1876 I. Meşrutiyet Anayasası ile anayasal hüviyete kavuşan İl Özel İdaresi, 1913 tarihli yasa ile oldukça gelişmiş, yetkili ve girişimci bir yapıya kavuşturulmuştur. 1913 tarihli Kanun, özel idarelerin organik yasasına kavuştukları ilk kanundur.1980'li yıllardan sonra Dünyada ve ülkemizdeki değişmelerden özel idareleri de payını almış ve 74 yıl yürürlükte kalarak özel idaresinin gelişmesine katkıda bulunan 1913 tarihli Kanun 3360 sayılı Özel İdare Kanunu'na yerini bırakmıştır. 2000'li yıllarda AB uyum süreci çerçevesinde kamu kurumlarında başlayan yeniden yapılanma il birlikte Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğü kapatılarak Özel İdarelere devredilmiş ve 5302 sayılı kanun ile özel idareler yeniden yapılandırılarak bugünkü durumunu kazanmıştır.Anahtar SözcüklerVilayet Nizamnamesi, Özel İdare, Özel İdare Kanunu, Yerel Yönetimler,
Özet (Çeviri)
Starting the special administrations is based on structures in administrative reforms term. After a lot of local applications, Tuna Provincial regulations, which were prepared by regarding French Department system, came into force by publishing on Takvim-i Vekayi, formal newspaper of the government. Province Special Administrations which were founded with Tuna Provincial regulations in 1864 was included into administrative system with ?Province Public Assembly?. After The regulations in 1864 were applied for four years, Province Public Administration regulations put into force in 1871 instead of this.Being autonomous of special administrations is possible with ?1876 basic laws? at first time. Province special administrations that had constitutional identity with 1876 First Constitutional Monarchy Constitution, fairly improved with 1913 regulation very much, they had an authorized and entrepreneur structure. The law in 1913 is the first law that gave organic structure to special administrations.After 1980s, special administrations changed because of changes in the world and Turkey. Special Administration Law numbered 3360 took place of the law in 1913 that gave benefits to the improvement of Special Administration by being in force for 74 years. By closing Village Services General Administration with new revolution in public institutions in the frame of adaptation to EU process in 2000s, they were transferred to Special Administrations and by being structured again, Special Administrations got present situation with the law numbered 5302.Key WordsProvince regulations, Special Administration, Special Administration Law, Local Administrations