Michel Foucault'da birey ve siyasal güç ilişkisi
Relationship between individual and political power in Michel Foucault
  1. Tez No: 227431
  2. Yazar: AYŞE GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER CİRHİNLİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmanın ana amacı siyasal gücün kaynağını ve toplumsal/bireysel yaşam üzerindeki etkilerini ortaya koymaktır. Bunu yapmak için Foucault'nun hemen hemen tüm eserleri incelenmiş ve sistematik bir şekilde sunulmaya çalışılmıştır. Hiç şüphe yok ki, postmodernist ve postyapısalcı olarak Foucault, sosyal bilimlerde önemli bir kuramcıdır. Bireylere, topluma ve siyasal güce ilişkin yaklaşımı akademik çevrelerde geniş bir etkiye sahiptir. Foucault'a göre günümüzdeki her birey 19. ve 20. yüzyıla özgü toplumsal, siyasal ve kültürel koşullar tarafından kuşatılmıştır. Modernizm, bireylerin modern değerlere göre yeniden şekillendirilmesi gerektiğini ileri sürmektedir. Foucault, bireyleri zincirlerinden kurtarmak için modern siyasi koşulların eleştirilmesi gerektiğine inanmaktadır. Bu nedenle bu çalışmanın odak noktasını, modernizm ve onun tarihteki köklerine yönelik eleştirileri oluşturmaktadır. Modernizmin günümüz bireyini, bireyselleştirmenin ötesinde nasıl `bireyşeyleştirdiği' ni de ortaya koymaya çalışmaktadır.Anahtar SözcükerModernizm, Postmodernizm, Postyapısalcılık, Birey, İktidar, Ekonomi, Bilim, Siyaset.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study is to find out the source of political power and its effect on social/personal life. To do this, almost all Foucault?s works will be examined and presented in a systematic way. There is no doubt that as a postmodernist and a poststructuralist, Foucault is a well-know theoretician in social sciences. His theoretical approach towards individuals, society and also political power has a widespread effect in academic circles. For Foucault, each individual in modern period is surrounded by the political, social and cultural conditions peculiar to 19th and 20th centuries. Modernism asserted that individual must be reshaped according to modern values. Foucault believed that modern political conditions must be criticized to free individuals from their chains. For these reasons, the focus of this study is on the severe criticism of Foucault towards modernism and its roots in the history. It is also within this study to see how modernism customized today?s individual beyond customization.KeyWordsModernism, Postmodernism, Poststructuralist, Individual, Power, Economy, Science, Politics.