Biyopolitikadan psikopolitikaya: Byung Chul Han'da özne ve iktidar fikri
From biopolicy to psychopolitics: The subject and the opinion of power in Byung Chul Han
- Tez No: 798960
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA CEM OĞUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Toplumsal yapıyı var eden en küçük yapı taşı olan özne ve özneler bütününün yaşam süreçlerini düzenleyen en güçlü yapılanma olan 'devlet'i fonksiyonel kılan iktidar mekanizması, sosyal bilimlerin şüphesiz en temel çalışma konularındandır. Michel Foucault ve Byung Chul Han; birey, iktidar, siyasi araçlar, iktidarın politikaları gibi nosyonlar özelinde, içinde bulundukları çağı yorumlayan, sosyal ve siyasal bilimler içinde önemli yerler edinmiş düşünürlerdir. Argümanlarının omurgasını oluşturan biyopolitika ve psikopolitika, düşünürlerin kendi terminolojilerine ait olan siyasi araçlar olup 17.yüzyıldan başlamak suretiyle çağımıza değin yaşadığımız dönüşümleri siyasal ve sosyal teori bağlamında irdelemeye de imkân sağlayacaktır. Bu tez çalışması, iki farklı düşünürün argümanlarını, kuramlarını ve literatür çalışmalarını gözeterek hazırlanmış olup iki farklı dönemin mukayesesini özne ve iktidar korelasyonu üzerinden yürütmektedir. Bu farklı dönemlerin aynı korelasyonları, söz konusu tezin akışında oldukça radikal dönüşümler sergilemektedir. Michel Foucault'nun ele aldığı disiplinci iktidar modeli politikalarını, öznenin biyolojik yaşam süreçleri yani bedeni üzerinden gerçekleştirirken; Han'ın analitiğini çıkardığı neoliberal iktidar ise politikalarını öznenin ruhu, içselliği yani psişiği üzerinden gerçekleştirmektedir. İktidar her iki farklı dönemlerde de özne üzerinde tahakküm uygulayan, aleni ya da gizli olarak gücünü kullanan, kendi yapılanmasının meşruiyetini muhafaza etmek için, her uzam ve koşulda kâr maksimizasyonu sağlamak için demokrasinin kimi temel prensipleri gözden çıkaran bir forma dönüşmüştür. Foucault'nun gözlemlemeye başladığı süreçten çağımıza yani Han'ın gözlemlerine değin ortaya çıkan bu spesifik dönüşümler, özne üzerinde oldukça patolojik etkiler yaratmakta olup toplumsal bir çözülmenin tezahürünü yansıtmaktadır.
Özet (Çeviri)
The subject, which is the smallest building block that creates the social structure, and the power mechanism that makes the state functional, which is the strongest structure that regulates the life processes of the whole of subjects, is undoubtedly one of the most basic study subjects of social sciences. Michel Foucault and Byung Chul Han; They are thinkers who have taken an important place in social and political sciences, interpreting the era they live in, in particular notions such as the individual, power, political tools, and the policies of power. Biopolitics and psychopolitics, which form the backbone of their arguments, are political tools that belong to the thinkers' own terminology, and will also enable us to examine the transformations we have experienced from the 17th century to our time in the context of political and social theory. This thesis study has been prepared by considering the arguments, theories and literature studies of two different thinkers and carries out the comparison of two different periods through the subject and power correlation. The same correlations of these different periods exhibit quite radical transformations in the flow of the thesis. While implementing the disciplinary power model policies of Michel Foucault through the biological life processes of the subject, namely his body; On the other hand, the neoliberal power that Han draws its analytics from, carries out its policies through the spirit, interiority, that is, the psychic of the subject. Power in both different periods; It has transformed into a form that exerts dominance over the subject, uses its power openly or secretly, sacrificing some basic principles in order to preserve the legitimacy of its own structure and to ensure profit maximization in every space and condition. These specific transformations that emerged from the period Foucault began to observe to our age, namely Han's observations, create quite pathological effects on the subject and reflect the manifestation of a social disintegration.