Uluslararası çalışma örgütü'nce kabul edilen 158 sayılı sözleşme ve Türk İş Hukuku'na yansıması
158 numbered agreement accepted by international labor organization and its reflect on Turkish Labor Law
- Tez No: 227439
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RECEP MAKAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Çalışma hayatı işçilerin ve işverenlerin karşı karşıya geldikleri komplex bir yapıdır. Bu yapıda önemli olan emeğinden başka geliri olmayan işçi, ekonomik yönden bağımlı olduğu işverene karşı korunmalıdır ve çalışma barışı sağlanmalıdır.Dünya'da , evrensel ve devamlı bir çalışma barışını sağlamak amacıyla kurulmuş olan örgütlerden biri de 1919 yılında kurulmuş olan Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) dur ki; oluşturduğu Sözleşmeler ve Tavsiye Kararları ile çalışma yaşamına ilişkin düzenlemeler hazırlar.Uluslararası Çalışma Örgütü'nce kabul edilen Sözleşmelerden biri de 158 sayılı sözleşmedir ve Türkiye 1994 yılında bu sözleşmeyi onaylayarak , iç hukukunu bu sözleşme ile uyumlu hale getirme yükümlülüğü altına girmiştir.158 sayılı Sözleşme ?Hizmet İlişkisine İşveren Tarafından Son Verilmesi? konusunun ayrıntılarını düzenleyerek iş güvencesinin önemini vurgulamaktadır.İşçinin çalışmasını, iş sözleşmesinin devamlılığını güvence altına almayı amaçlayan İş Hukuku da , iş ilişkisinin korunması için iş güvencesini destekler değişiklikler içinde bulunmak zorundadır. İş güvencesinin sağlanması ile sağlam iş ilişkilerinin yaşandığı bir çalışma yaşamının varlığı kaçınılmaz olacaktır.Bu çalışmanın amacı, Türkiye'nin 158 sayılı sözleşmeyi onayladıktan sonra , İş Hukuku alanında ne tür değişiklikler gerçekleştirdiğini , ne tür sorunlarla karşılaştığını ve ne tür çözümler ürettiğini belirtmektir.Yapılan bu çalışmada, konuyla ilgili kaynaklar incelenmiş ve onaylanmış bir uluslararası sözleşme, iç hukuk ile uyumlu hale getirildiği sürece çalışma barışı sağlanabilecektir sonucuna ulaşılmıştır.Anahtar Sözcüklerİşçi, İşveren, Çalışma, İş Güvencesi, Uluslararası Çalışma Örgütü, İş Hukuku, Sözleşme.
Özet (Çeviri)
Business life is a complex structure where employees and employers face each other. In this structure, what?s important is that the employee , who has no income but his effort, should be protected from the employer to whom he is dependent economically , and peace in business should be accomplished.Internatıonal Labor Organization (ILO), founded in 1919, is one of organizations who aimed at a global and continuous peace in business, and it prepares some arrengements about the business life with Advisory Jurisdiction and Agreements.One of the agreements accepted by International Labor Organization is the 158 numbered agreement and Turkey, by approving this agreement, entered into obligation to make its domestic law compatible to agreement. 158 numbered agreement emphasizes the importance of safeguarding of job by arranging details of the topic ? Giving an End to Service Relationship by the Employer?.Business law, aiming at assuring the continuity of job agreement and performance of worker, has to be in changes to support safeguarding of job for the sake of protecting business relations. By providing safeguarding of job, it will be inevitable to have a business life in which durable business relations are performed.The aim of this study is to define which changes have been performed in Business Law, which problems have been faced, and which solutions have been found after Turkey accepted this 158 numbered agreement.In this study, resources about this subject have been analyzed and the conclusion is that peace in business will be accomplished if an international agreement is made compatible to domestic law.Key WordsEmployee, Employer, Work, Safeguarding of Job, International Labour Organization, Business Law, Agreement.