Tuhfe-i Naili
Tuhfe-i Naili metin ve muhteva 1. cilt s. 234-467
  1. Tez No: 227440
  2. Yazar: MİHRİCAN ODABAŞI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİM YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk İslam Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 425
Özet
İslam kültüründe tezkire, belli bir meslek gurubunun önemli şahsiyetlerin kısa hayat hikâyelerini içeren eserlere verilen addır. Günümüzde biz bu tabiri biyografi şeklinde ifade edebiliriz.Türk toplumunda tezkire yazma geleneği 16. yüzyılda başlamış ve 20. yüzyıla kadar çok önemli ve değerli eserler meydana getirilmiştir. İlk örneğini tasavvuf alanında gördüğümüz bu eserlerin bizim kültürümüzde asıl kimliğini edebiyat alanında, şâir biyografileri ile bulduğunu söyleyebiliriz.Tuhfe-i Nâilî ise son dönemde oluşturulmuş, günümüzde tıpkı basımları yapılan iki ciltlik yazma bir eserdir. Eserin yazarı, hakkında çok fazla bilgi sahibi olmadığımız Hemedan konsolosu İnehanzâde Mehmet Nâil Tuman'dır. Eserde bizim 975'ini metin ve muhteva yönünden incelediğimiz sayıları 5000'ini bulan şâirlerin kısa hayat hikâyeleri ile şiirlerinden örnekler mevcuttur. Osmanlı harf sistemine göre sıralanıp numaralandırılan bu şairlerin hayat hikâyelerinde, isimleri, mahlasları, doğum tarihleri, ölüm tarihleri, yapmış oldukları meslekler, mensup oldukları aileler ve kabirlerinin yerleri tarif edilmekte, bundan sonra ise çeşitli şiirlerinden örnekler verilmektedir. Bundan sonra yazar, bu bilgileri elde ettiği eser adları, cilt ve sayfa numaralarını vermektedir. Yazar, Tuhfe-i Nâilîyi oluştururken 75 tane eserden faydalanmıştır. Tuhfe-i Nâilî, mukaddimesinden elde ettiğimiz bilgiye göre 1949 yılında tamamlanmıştır. Bir 20. yüzyıl eseri olarak, pek çok döneme ve şahsa ışık tutan Tuhfe-i Nâilî bu açıdan önemli bir eserdir.
Özet (Çeviri)
In Islamic culture, tezkire stands for the literary works of people who were the pioneer of a certain job. We call it biography nowadays.In Turkish culture writing tezkire started in 16. century and had an effective number of important and voluable works. The first works were in mysticism but in our culture it found its way as poet biography.Tuhfe-i Naili is the latest work of that term and it is also published as two volumes nowadays. The writer of the work is Hemedan consul of İnehanzâde Mehmet Nâil Tuman who we don?t have enough information about him. In this work there is 5000 text and content of poets but we only analyse 975 of them. The stories of the poets were set as the Ottoman alphabet and tell about names, nicknames, birthdays, deathdays, their jobs, families, graves and samples of their poems. And after that the writer tells about the sources of these informations. The writer derived benefit from 75 literatural work while writing Tuhfe-i Nâilî. Tuhfe-i Nâilî was completed in 1949 when we checked the index part of the book. As a literaturel work of 20. century, Tuhfe-i Nâilî is very important because it lights a number of terms and personalities.