İnsan kaynakları uygulamalarının şirket verimliliğine etkileri ve Boydak Grubu örneği
Affects to the company productivity of human resources practices and example of Boydak Group
- Tez No: 227438
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NECMETTİN ÖZERKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Günümüz işletmeleri verimlilik sağlamada en önemli kaynağın insan ve onun sahip olduğu bilgi ve beceriler olduğu konusunda hemfikirdir. Bu anlamda bir çok organizasyon, mevcut insan kaynağını anlamaya, tanımaya ve değerlendirmeye çaba harcamaktadır. Bu anlamda ilk defa klasik yönetim bilimciler tarafından dile getirilen iş bölümü, uzmanlaşma, teşvikli ücret sistemleri, işgörenlerin bilimsel yöntemle seçilmesi, adil bir ücret sisteminin oluşturulması (eşit işe eşit ücret) v.b. personel uygulamalarının günümüzde de değişik yöntemlerle uygulandığı görülmektedir.Yönetsel anlamda bilimsel yönetim ile başlayan sürecin işlevsel anlamda temelini personel yönetimi oluşturmaktadır. Personel yönetiminin gelişmesinde ise en önemli unsur sanayi devrimi ve bu devrimin getirdiği sanayi gelişmesi ile başlayan, organizasyonların yeniden yapılanma süreci olmuştur.Organizasyonlar yeniden yapılanma sürecinde 19. yy' ın ikinci yarısında da yönetim tekniklerinin geliştirilmesi yerine üretim tekniklerinin geliştirilmesine ağırlık vermiştir. Ancak 20.yy' da meydana gelen teknolojik, ekonomik, siyasal ve sosyal gelişmeler yönetim tekniklerinin dolayısıyla personel yönetimi uygulamalarının önem kazanmasına sebep olmuştur. Nitekim personel yönetimi uygulamalarının en önemli işlevi olan personel seçim işlevinde standardizasyonun sağlanması ilk defa I. Dünya savaşında orduya doğru kişilerin alınması amacıyla gerçekleştirilen psikolojik testlerin yapılmasıyla literatüre girmiştir.Yaklaşık bir asır önce ilk defa uygulanma imkanı bulan insan kaynakları uygulamaları günümüzde de çok büyük farklılıklar göstermeksizin uygulanmaktadır. Araştırmanın uygulama kısmı göstermiştir ki insan kaynaklarıyla ilgili en ciddi problem uygulamaların uygulanması esnasında ortaya çıkmaktadır. Bu araştırmada stratejik insan kaynakları işlevi olarak ele alınan personel seçimi ve performans değerleme işlevlerinin uygulama esnasında sosyal ilişkilerin(hemşerilik, akrabalık, arkadaşlık?.vb.) etkisinde subjektif yaklaşımlara maruz kaldığı ve objektif uygulanma alanı bulamayan bu işlevlerin rasyonel uygulanmadığı takdirde verimlilik sağlamada etkin bir araç olamayacağı tespit edilmiştir.Anahtar sözcüklerVerimlilik, İnsan Kaynakları, Personel seçimi, Performans değerleme, subjektif yaklaşım, rasyonalite.
Özet (Çeviri)
Nowadays companies are agreed that the most important resource to provide productivity is human beings and their belongings such as brain and skills. In this manner many organizations try to understand, evaluate and understand human resources. It is seen various personal practices at present that are declared by the classical managing scientists such as fair wage system (same wage to same work ), electing the workers by scientific methods, suppertive wage system, expertising, and so on.Personel managing forms the base of function of this period beginning with scientific managing in the terms of supervisory. The most important issue to improve of personel managing is industrial reform and the period of restructing of organizations by the growth of industry this reform caused.Organizations gave importance to the growth of product technics instead of growing the managing technics in the process of restructing period at even second half of 19th century.However, the economical, political tecnological and social growths happen in 20th century caused to become important of managing technics in connection with personal managing practices. It was literated that standards being an important function of personal electing of personal managing practises to choose right people to the army with the psycological tests in the I. World War were held first time.Human resources practices are used at present without doing any changes that were done almost ane century ago firstly. The investigations point out that the most serious problem related to human resources is about using the practises.In this research It was noticed that these strategic human resources not being used objectively won?t be successful incase of personal electing and performance evaluation fuctions practices considered as strategic human resources. When social relations are used subjectively such as ( citizenship, relationship, friendship? and so on ), It won?t be able to provide productivity and it will be away from its aim.Key WordsProductivity, Human Resources Personal Election, Performance Evaluation, Approach, Rationality.