XIX. yüzyılda Hısnımansûr, Behisni, Gerger ve Kâhta'nın sosyal ve iktisadî durumu
The social and economical situation of Hısnımansur, Behisni Gerger and Kahta in 19th century
  1. Tez No: 227441
  2. Yazar: RAMAZAN ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET UZUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Demografi, Demography
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 296
Özet
Bu çalışmanın amacı; Adıyaman ilinin 19. Yüzyıla ait sosyo- ekonomik hayatına ilişkin bilgi ve belgeleri bilim dünyasına kazandırmak, Osmanlı dönemine ait idarî yapısını ortaya koymak ve Adıyaman'ın renkli tarihî geçmişinin anlaşılmasına katkı sağlamaktır. Bu çalışmada, monografik ve tarihsel araştırmalar yöntemi kullanılmıştır. Bu çalışma esas olarak 19. Yüzyılı kapsamakla birlikte, yeri ve zamanı geldikçe konunun önemine binaen günümüz ile de ilişkilendirilmiştir.Bu çalışma, söz konusu dönemde bu kazaların daha çok tarıma ve hayvancılığa dayalı bir ekonomik yapıya sahip olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca, Adıyaman ve yöresinde buğday, arpa, pamuk, pirinç, mercimek, nohut, bakla, küşne, darı soğan, sarımsak, fasulye, patates gibi tarım ürünlerinin yanında kavun, karpuz, kayısı, dut, elma, armut ve bol miktarda nar yetiştiğini göstermiştir. Önemli gelir kaynaklarının, vergiler ile cizye gelirlerinden oluştuğunu; gider kalemlerinin ise personel maaşları, kırtasiye ve bakım- onarım giderlerinden meydana geldiğini göstermiştir. Yine bu çalışma ile, 19. Yüzyılda yapılan bütün nüfus sayımlarına göre, Adıyaman ve çevresinde Müslüman nüfusun gayrimüslim nüfustan çok olduğu anlaşılmıştır.Anahtar SözcüklerAdıyaman, Besni, Gerger, Kâhta, Hısnımansûr, Behisni, Adıyaman-Hısnımansûr, Adıyaman-Behisni, Adıyaman-Gerger, Adıyaman-Kâhta, Sosyo-ekonomik Yapı.
Özet (Çeviri)
Aim of this study. is to add the documents and knowledge concerning the socio-economic life of Adıyaman province during 19th century to scientific world, to clarify the administrative structure of Ottoman period and to contribute the understanding of bright historical past of Adıyaman, In this study, monographic and historical researches methods are used. Although this study comprises 19th century, it is also correlated with today when it is necessary as of place and time as per the importance of the subject.This study stated that these villages had an economic structure dominantly based on agriculture and animal feeding during the said period. Furthermore, it showed that in addition to agricultural products such as wheat, barley, cotton, rice, lentil, chick pea, bean, black pea, corn, onion, garlic, bean, potato abundant amount of melon, watermelon, apricot, apple, berry, pear and pomegranate were cultivated in Adıyaman. It is shown that the main income items were formed from taxes and poll taxes, and the main expenditure items were formed from personnel wages, stationery and maintenance and repair expenses. Again with this study, it is understood that the Muslim population is more than none-Muslim population in Adıyaman and around according to all population census performed in 19th century.Key WordsAdıyaman, Besni, Gerger, Kâhta, Hısnımansûr, Behisni, Adıyaman-Hısnımansûr, Adıyaman-Behisni, Adıyaman- Gerger, Adıyaman-Kâhta, Socio-Economic Structure.