Türkiye'de sanat eğitim ve Hasan Pekmezci Örneği
The art education in Turkey and sample Hasan Pekmezci
- Tez No: 227442
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERYEM ACARA ESER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bibliyografya, Eğitim ve Öğretim, Bibliography, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
?Türkiye'de Sanat Eğitimi ve Hasan Pekmezci Örneği? konulu tezin amacı sanat eğitimimizin dünü ve bugününü yansıtmaktır. Tez, Sanat ve Sanat Eğitimi, Gazi Eğitim Enstitüsü, Hasan Pekmezci, Değerlendirme ve Sonuç olmak üzere dört bölümden oluşur. Geçmişten bugüne sanatın tanımları ile giriş yaptığımız birinci bölümde sanat eğitiminin, dünyadaki ve ülkemizdeki gelişimi genel olarak ele alınmıştır. İkinci bölümde ülkemizde sanat eğitiminin başlangıcı olan, Gazi Eğitim Enstitüsü'nde Resim İş Bölümü'nün kuruluşu, eğitim öğretim (özellikle Hasan Pekmezci'nin eğitim-öğretim hayatını kapsayan 1953-1968 yılları arası) ve günümüzde sanat eğitimi incelenmiştir. Üçüncü bölümde Hasan Pekmezci'nin biyografisi, resim eğitimi, anıları ve eserlerine yer verilmiştir. Tezimiz değerlendirme ve sonuç bölümü ile tamamlanmıştır. Tezin sonunda ise, Hasan Pekmezci ile yapılan söyleşi ve fotoğraflar ile Kaynakça yer almaktadır.Son yıllarda hızla çoğalan resim iş eğitimi bölümleri ile birlikte sanat eğitimi kalitesinin düştüğü gözlenmektedir. İlk bakışta sanat eğitimi adına olumlu gibi görünen bu artış aslında eğitim kalitesine negatif ivme kazandırmıştır. Tezde bu değişimin nedenleri ortaya konmaya çalışılmıştır. Gazi Eğitim Enstitüsü Resim İş Bölümü'nün (özellikle 1965 dönemi) programları sanat eğitiminde başarılı olduğumuz dönemi ve bugün içinde bulunduğumuz sanat eğitimini irdeleme olanağı vermiştir.Sanat eğitiminde, daha genel anlamda eğitimde, sürekli değişim yaşanması gereğinden doğan sorunlar olacaktır. Sanat eğitimine verdiğimiz önemle birlikte eğitim standartlarımızda da olumlu gelişmelerin yaşanacağı dikkatlerden kaçmamalıdır.Anahtar SözcüklerHasan Pekmezci, Sanat Eğitimi, Gazi Eğitim Enstitüsü, Sanat
Özet (Çeviri)
The aim of the thesis ?The Art Education in Turkey and Sample- Hasan Pekmezci? is to reflect the past and today of our art education (training) The thesis consists of four parts as Art and Art Education (Training), Gazi Teacher Training Institute Hasan PEKMEZCI, Evaluation and Conclusion.In the first section which we introduced the definitions of art from the past till today, we generally took the development of the art education into consideration both in our country and in the world. In the second section, we studied the foundation of Gazi Teacher Training Institute Art Department which was the beginning of art education our country and the art education today (especially 1953- 1968). In the third section, the biography, art training (education), reminesences and the Works of Hasan PEKMEZCI took place. Our thesis was completed with the evaluation and conclusion sections. With regards to the end of the thesis, the talks and photographs belonging to Hasan Pekmezci take place.The quality of art education (training) has been reducing as the numbers of the departments of Art Education (Training) have increased rapidly in the recent years. Although, at first sight, this increase in the art education seems positive in the name of art, it has given negative acceleration to the quality of education indeed. The programmes of Gazi Teacher Training Institute Art Department (especially 1965 period) gave the possibility of discussing the period when we were successful in the art education which we experience today.In the art education, in the more general sense in education, there will be problems as the continuous changes are to be experienced. Through the importance we give to the art of education (training), it must be noted that positive developments in our standards of education will be experienced.Key WordsHasan PEKMEZCI, Art Education (Training), Gazi Education Institute, Art