İstanbul ili Ümraniye ilçesindeki meslek liselerinde görev yapan öğretmenlerin bilgisayar destekli eğitime ilişkin tutumları
The attitudes of the teachers, teacing at the vocational high schools in Ümraniye, İstanbul, towards computer asisted learning
- Tez No: 227464
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FÜSUN AKDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Teknolojinin hızlı gelişmesi ve yaşanan toplumsal değişimler eğitimde nitelikli elemana olan ihtiyacı artırmıştır. Bu nedenle ülkeler mesleki eğitime önem vermişlerdir. Bir ülkenin ekonomik yönden hızlı ve istikrarlı kalkınabilmesi için yeterli nitelikte eleman sayısının olması ve iş gücünün etkin bir şekilde kullanılması gerekir. İşte mesleki eğitimin önemi burada anlaşılmaktadır. Meslek liseleri bir ülkenin birçok açıdan gelişebilmesi için ne kadar önemliyse bilgisayarın meslek liselerinde eğitim aracı olarak kullanılması o kadar önemlidir.Eğitimde kaliteyi artırmak ve kalıcı öğrenmeyi gerçekleştirebilmek için bilgisayarın eğitimde kullanılması sağlanmıştır. Ayrıca bilginin karmaşıklaşması, öğrenme biçimlerinde değişme, öğretmen yetersizliği bilgisayarın öğretimde kullanılması ihtiyacını doğurmuştur. Bilgisayar destekli eğitim öğrencilerin tekrar yapma ve kendine ait öğrenme ortamında eğitim almasını sağlar. Bilgisayarın eğitimde etkin olarak kullanılabilmesi için, öğretmenlerin bilgisayara karşı olumlu tutum sergilemeleri gerekmektedir.Bu çalışmada meslek liselerinde görev yapan öğretmenlerin Bilgisayar Destekli Eğitime karşı tutumları incelenmiştir. 2005?2006 Eğitim ve Öğretim yılında İstanbul ili Ümraniye İlçesi meslek liselerinde görev yapan 239 öğretmenin bilgisayara ve BDE'e ilişkin tutumu incelenmiştir. Veri toplama aracı olarak kişisel bilgiler, bilgisayarın öğretimde kullanılması ve bilgisayara karşı genel tutum anketi kullanılmıştır. Tek yönlü varyans analizi, ANOVA ve T testi kullanılmış 0.05 anlamlılık düzeyinde sınanmıştır. Eğitmenlerin yaş grupları, cinsiyet, görev, mesleki kıdem, branşına göre Bilgisayar Destekli Eğitim'e karşı tutumlarında anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Bilgisayarlarla ilgili bir kurs ya da eğitim alıp almamasına, eğitmenlerin kendilerine ait bilgisayarları olup olmamasına, internet kullanıp kullanmamasına göre bilgisayara karşı tutumlarında anlamlı bir farklılık bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The need for qualified staff members in education has increased as a result of the rapid developments in technology and social changes. That is why countries give a high importance to vocational education. For the rapid and stable development of a country, adequate number of staff members and efficient use of labor force is required. That shows the use of computers as a vehicle of education in vocational high schools is as much important as the role of vocational high schools in the development of a country.The use of computers has been supplied in order to increase the quality in education and to carry out permanent learning. Also, the use of computers in education is necessary and inevitable because knowledge has been more complicated, learning styles have changed and the number of teachers at school is inadequate Thanks to Computer Supported Education students can revise and consolidate and also can learn individually. Teachers need to have a positive attitude towards computers to enable efficient use of computers in education.In this work, attitudes of the teachers working in vocational high schools towards Computer Supported Education has been analyzed. Attitudes of 239 teachers working in vocational high schools in Ümraniye in Istanbul in 2005-2006 Educational year towards computers and Computer Supported Education has been analyzed. Personal information, a questionnaire to check out the attitudes towards computers in general and the use of computers in education have been used in this work to gather data. One way variance analysis, ANOVA and T tests have been used and checked in accordance with 0.05 significance level. Not a noteworthy difference has been found among the attitudes of the teachers, comparing their age groups, genders, professions, length of service and branches. But a noteworthy difference has been detected according to whether they have taken a course or not, whether they have their own computers or not and whether they have access to internet or not.