Resmi kurum ortaöğretim öğretmenlerinin çatışma yönetimi stillerinin incelenmesi
Analysis of public secondary ecucation teacher?s conflict management strategies
  1. Tez No: 227470
  2. Yazar: MUHAMMET ALTUNTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANAN ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu arastırmanın amacı Milli Egitim Bakanlıgına baglı resmi ortaögretim kurumlarındaögretmenlerin çatısma yasadıkları durumlar ve kullandıkları çatısma yönetimi stillerininbelirlenmesidir. Ögretmenlerinin yasadıkları çatısmalar ve uyguladıkları çatısma yönetimistilleri kisisel degiskenler bazında analiz edilmistir.Bu arastırma tarama modelinde betimsel bir çalısmadır. Arastırmanın evrenini 2007?2008egitim-ögretim döneminde Kocaeli ili Gebze, Darıca, Çayırova, Dilovası ilçelerindekiögretmenler olusturmaktadır. Örneklem, basit tesadüfî örnekleme yoluyla seçilmistir.Arastırmada veri toplama araçları olarak Özgan tarafından gelistirilen ?Kisisel Bilgi Formu?,?Ögretmenlerin Okuldaki Yasadıkları Çatısmalara liskin Anket? ve ?Çatısma YönetimiStilleri Ölçegi? kullanılmıstır. Arastırmada verilerin analizinde yüzde, aritmetik ortalama,standart sapma, ki-kare testi, t testi, tek yönlü varyans analizi, Kuruskal Wallis H, MannWhitney U testi ve farkların kaynagını belirlemek için Tukey HSD testi uygulanmıstır.Arastırma verilerinin analizi sonucunda, ortaögretim ögretmenlerinin en sık çatısmayı müdürve ögrencilerle, en seyrek çatısmayı ise müfettis ve velilerle yasadıgı tespit edilmistir.Ortaögretim ögretmenlerinin en fazla çatısma yasadıkları konuların basında `olumsuz ögrencidavranısları', `olumsuz yönetici tutumları' ve `güç ve yetki kullanma' gelmektedir. En azçatısma yasanan konular ise `ödül ve ceza verme', `kılık kıyafet' ve `siyasi konular' vesendikal faaliyetler' gelmektedir. Ortaögretim okulu ögretmenleri çatısmayı çözerken sık sıkbütünlestirme ve uzlasma, bazen kaçınma, hükmetme ve uyma stillerini uyguladıklarıanlasılmıstır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to identify the situations in which public secondary education teachershave conflict and strategies they use to manage these conflicts. The conflicts they experienceand the strategies they use were analyzed within the frameworks of their personal variables.The study targeted at secondary education teachers in Gebze, Darıca, Çayırova, Dilovasıduring 2007-2008 education year. Subjects were identified through simple random sampling .In this study, the ?Personal Information Form? that was developed by Özgan, the?Questionnaire about Secondary Education Teachers? conflicts? and the ?Scale of ConflictManagement Strategies? were used as data collection tools. The collected data were analyzedthrough techniques such as percentage, mean, standard deviation, Ki-Kare, t-test, KuruskalWallis H, Mann Whitney U test, one-way ANOVA and Tukey HSD test to analyze the sourceof the variance.Analyses of data confirmed that teachers have the most frequent conflict with directors ofschools as well as students and the least frequent conflict with inspector and parents. Themost important subjects of conflict they have in school are `negative students? behavior?,`negative directors? behavior? and `uses of power and authority? The least important subjectsecondary teachers qualify are `giving reward or punishment?, `dressing school uniform? and`political fact or activities of labor union?. It is found that the secondary education teachersuse generally `integrating? and `compromising? sometimes `obliging? `avoiding? and`dominating? as management strategies.