İlköğretim okulu öğrencilerinin akademik başarıları ile algılanan aile yapısı arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Research of relations between primary school learners' successes and perceived family styles
- Tez No: 227480
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEVENT DENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırmada zihinsel olmayan etmenlerden aile faktörüyle ilköğretimdeki öğrencilerin akademik başarıları arasındaki ilişkiler belirlenmeye çalışılmıştır. Örgün eğitim kurumları olan okullarda planlı, programlı çalışılmasına rağmen öğrencilerin yetiştirilmesinde istenilen amaçlara ulaşılamamaktadır. Öğrencilerin akademik ilerlemelerinde, okula ve topluma uyumlarında problemler yaşanmaktadır. Eğitimde görülen problemlerin ortadan kaldırılması için eğitim-öğretim çalışmalarında okullarla birlikte çevrenin ve ailenin de katkıda bulunması zorunlu olmaktadır.Araştırma giriş, alanyazın taraması, yöntem, bulgular ve yorumlar, sonuç ve öneriler olmak üzere beş bölümden oluşmaktadır. Araştırmanın evrenini İstanbul ili Avrupa yakasındaki devlet okulları oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini Avrupa yakasındaki devlet okullarından on ilçedeki on okul, her okuldan da 30 öğrenci olmak üzere 300 öğrenci oluşturmuştur.Araştırmada tarama modeli kullanılmıştır. Bilgi toplama aracı olarak anket kullanılmıştır. İstatiksel değerlendirmelerde frekans ve yüzdeler bulunmuş, öğrencilerin görüşleriyle ağırlıklı not ortalamalarının karşılaştırılmasında ki-kare analizi kullanılmıştır.Araştırmada eğitimli ailelerin, meslek açısından memurların, ortalama aylık geliri fazla olan, öğrenciye harçlık veren, evdeki kişi sayısı az olan, öğrencilerine çalışma odası sağlayan, meslek liselerinden çok liseleri düşünen, veli toplantılarına katılan, okulda yapılanları takip eden, öğrencilerine derslerinde yardım eden, ödevleri kontrol eden, ders kitapları dışındaki kitaplardan da yararlanan, okul araç-gereçlerini zamanında alan, çalışma odasında televizyon izlemeyen, ders notlarından haberdar olan, toplumsal olaylar ve güncel konuları konuşan, öğrencilerine söz hakkı veren ve huzurlu bir aile ortamı bulunan ailelerin öğrencileri düşük başarı grubuna oranla yüksek başarı grubunda yer aldıkları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this search it?s tried to determine that the relationship between family factor which isn?t a mental factor and academic success of primary school students. Although schools which are formal educational institutions have a plan and work through a program, aims that are necessary for students won?t be reached. Some problems will be seen on the student?s academic developments and their orientation of school and social life. It?s a necessity that parents have to make contributions so as to solve educational problems.The study has five chapters; introduction, literature revive findings and comments, suggestions and conclusion. The dragon of the search is the city of Istanbul and schools of European Side. The sample of the research is composed of 300 students from ten public schools from ten districts in European side. Thirty students of each school were chosen for the sample.Survey method is used in this research. Questionnaire is used for gathering information. Frequency and percentages are found in statistic evaluations; chi-square analysis is used to compare student?s ideas and their mark averages.It?s concluded that students whose parents are educated and employee, giving their children pocket money, providing their children a work room, thinking their futures, helping and checking their homework?s, providing extra books except for student?s book, don?t watch TV in their working rooms, becoming aware of their marks, speaking with them about social and current topics, giving them a chance to talk and provide them a peaceful atmosphere, are in higher level success on the rate of the lower ones.