Süt karma yemlerine katılan hayvansal yağın süt ve süt yağı miktarları
The effects of dietary rendering fat on milk and milk fat percent
  1. Tez No: 22749
  2. Yazar: RAMAZAN DEMİREL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MURAT ZİNCİRLİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu araştırmada, süt karma yemlerinde enerji kaynağı olarak kullanılan tahılların bir miktarı yerine katılan rendering yağının süt miktarı ve sütün yağ oranı üzerine olan etkileri araştırılmıştır. 20 hafta süren denemede, 2. laktasyonlarındaki 4 adet Holstein melezi inek 4x4 latin kare metoduna göre denemeye alınmışlardır. Deneme her biri 15 gün alıştırma (ön deneme) ve 21 gün esas dönem olmak üzere 5 'er haftalık 4 dönemde sürdürülmüştür. İneklere kontrol (yağsız), %2, %4 ve %6 yağlı olmak üzere 4 ayrı kesif yem karmasının yanısıra kaba yem olarak hayvanların yaşama payını karşılayacak düzeyde iyi kalite kuru yonca otu verilmiştir. Kesif yem ise ineklerin 20 İt süt verimlerine karşılık olarak inek başına 8 kg/gün verilmiştir. Rasyonlara göre günlük ortalama süt verimi sırasıyla 19.64, 19.90, 15.53 ve 15.23 kg olarak gerçekleşmiş ve aralarındaki fark istatistiki olarak önemli bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, different levels of rendering fat were used in dairy cow rations. The purpose of the research is to investigate the effect of rendering fat on milk guantity and milk fat percentage. The experiment lasted 20 weeks, 2. lactation 4 Holstein cross-bred cows were used in 4 x 4 latin square method. The experiment was consisted of 4 periods. Each period was lasted 5 weeks and it consisted of 2 weeks pre-experimental period and 3 weeks real experimental period. The dairy cows were fed the rations of control (without fat), 2%, 4% and 6% fat. In addition to consant rated feed dairy cows were fed to good quality roughage were given for maintenance requirements. Consantated feed were given to each cow as if they have 20 It milk in a day. According to rations, experimental results for milk yield are 19.64, 19.90, 15.53 and 15.23 kg respectively. The differences between the experimental groups were significant (P^ 0.05). The corrected milk yield according to the milk fat of 4 % in rations are 17.97, 17.44, 14.16 and 13.91 kg respectively.