Ankara'nın bazı kavşaklarında yetişen çim bitkilerinde egzos gazlarından gelen ağır metal birikimi
Accumulation of heavy metal which comes from exhaust gasses in grasses and herbs, growing on the crossroads of Ankara
  1. Tez No: 22748
  2. Yazar: MÜNEVVER KARADEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. CİHAT TOKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 25
Özet
11 ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ ANKARA'NIN BAZI KAVŞAKLARINDA YETİŞEN ÇÎM BİTKİLERİNDE EGZOS GAZLARINDAN GELEN AĞIR METAL BİRİKİMİ Münevver KARADEMÎR Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı Danışman: Doç.Dr.M. Cihat TOKER 1992, Sayfa: 20 Jüri: Prof.Dr.Osman KETENOĞLU Doç.Dr.M.Cihat TOKER Doç.Dr.Mustafa AYDOĞDU Çevre kirliliği içinde taşıtların etkisi her geçen gün artmaktadır. Egzos gazlarından çevreye pek çok gaz ve partiküler tabiatlı madde bırakılmaktadır. Partiküler tabiatlı kirleticilerin en önemlileri ise Pb, Ni, Cd gibi ağır metallerdir. Bitkiler bu ağır metalleri kök ve yapraklan ile almakta ve biriktirmektedirler. Bu çalışmada Ankara'nın bazı kavşaklarında yetişen çim bitkilerinde egzos gazlarından gelen kurşun birikimi 6 ay süresince incelenmiştir. Bu bitkiler den alınan yaprak ve kök numuneleri ekstrakte edilmiş ve AAS ile kurşun miktarları ölçül müştür. Bulunan değerler kurşun kirlenmesinin Ankara'da devamlı arttığını göstermiştir. ANAHTAR KELİMELER: Kurşun kirliliği, Kavşaklardaki çim bitkileri.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT MASTERS THESİS ACCUMULATION OF HEAVY METAL WHICH COMES FROM EXHAUST GASSES IN GRASSES AND HERBS, GROWING ON THE CROSSROADS OF ANKARA Münevver KARADEMÎR Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Biology Supervisor : Assoc. Prof.Dr.M.Cihat TOKER 1992, Page: 20 Jury: Prof.Dr.Osman KETENOGLU Assoc.Prof.Dr.M.Cihat TOKER Assoc.Prof.Dr.Mustafa AYDOGDU Effects of vehicles in the environment pollution are increasing day by day. Gasses and particulates of form are spreading very much to environment from exhaust gasses. Most im- portants of these pollutants are heavy metals such as Pb, Ni and Cd. The plants are taking these metals by leaf and roots and accumulating. In this study, accumulation of lead which comes from exhaust gasses in grasses, growing on the crossroads of Ankara, was investiga ted, for six months. The samples of leaves and roots taken from these plants were extracted and lead contents of these extracts were determined by AAS. The results showed that lead pollution is increasing continously in Ankara. KEY WORDS : Lead pollution, Crossroads grasses and herbs.