'Oleicleed' ve '308' aspir (Carhamus tinctorius L.) çeşitlerinin açıkta tozlanmış hatlarından elde edilen melezlerin verim ve verim ögeleri
Yield and yield components of hybrids obtained by lines trough open pollination of 'Oleicleed' and '308' safflower (Carthamus tinclorius L.) varieties
- Tez No: 22750
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN BAYRAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
1 ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ“OLEICLEED”VE M308“ ASPIR (Carhamus tinctorius L.) ÇEŞİTLERİNİN AÇIKTA TOZLANMIŞ HATLARINDAN ELDE EDİLEN MELEZLERİN VERİM VE VERİM ÖĞELERİ Fatma DEMİR ANKARA ÜNİVERSİTESİ Fen bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı Danışman : Doç. Dr. Nilgün BAYRAKTAR 1992, Sayfa: 66 Jüri : Doç. Dr. Nilgün BAYRAKTAR prof.Dr.Emin SKİZ Erof. Dr. Orhan ARSLÂK Bu araştırma 1992 yılında Ankara üniversitesi, Ziraat Fakültesi. Tarla Bitkileri Bölümü deneme tarlasında kurulmuştur. ”Oleicleed“ ve ”308" kendi lenmiş hat larının açıkta tozlanmasından elde edilen 1. generasyon melezlerin verim ve verim öğelerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Tesadüf Blokları Deneme Deseninde dört tekerrürlü olarak düzenlenen denemede elde edilen sonuçlar aşağıda özetlenmiştir: Bitki Boyu 110.25 cm (308 x Ole. 1. generasyon melezi) - 115.00 cm (308 x Ole. 2. generasyon melezi)11 arasına deaişmiştir. Bitki Basına Yan Dal Sayısı 11.13 (01e. x 3Ö8.D-12.40 adet (01e x 308, 2), Bitki Basına Tabla Sayısı 12.00. (Ole. x 308,1)-13.75 adet (Ole.x308. 2), Parsele Tohum Verimi 1287 (308 x Ole.,11-1550 g (308 x Ole., 2) 1000 Tohum Ağırlığı ise 38.83 (Ole.x 308,2)- 41.20 g (Ole. x 308,1) arasında saptanmıştır. Kabuk Oranı %40.72 (Ole. x 308. 2)-%42. 95 (308 x 01 e., 2) arasında bulunmuş, îcte YaC Oranı ?o54.85 (Ole. x 308,1)-%57.10 (Ole. x 308,2) ve (308 x Ole.l) arasında değişmiştir. Ayrıca Kabuklu Yag Oranı da %31.28 (Ole. x 308,l)-^34.85 (Ole. x 308,2) olarak saptanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Aspir, Oleicleed, 308, kendi lenmis hat, açıkta to2lama, 1. generasyon, 2. generasyon, bitki Iftoyu, yan dal_^ sayısı, tabla sayısı, tohum verimi, 1000 tohum ağırlığı, kabuk oranı, içte yag oranı, kabuklu yag oranı.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Master Thesis YIELD and YIELD COMPONENTS OF HYBRIDS OBTAINED by LINES THROUGH OPEN POLLINATION of“OLEÎCLEED”and“308”SAFFLOWER (Carthamus tinctorius L.) VARIETIES. Fatma DEMİR Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agronomy Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Nil gün BAYRAKTAR 1992, Page: 66 Jury: Assoc. Prof.Dr. Nil gün BAYRAKTAR Erof.Dr.Emin EKİZ Erof. Dr. Orhan ARSLAI This research was carried out in field trial at the Department of Agronomy, Faculty of Agriculture, University of Ankara, in 1991. The aim of this research was to find out seed yield and yield components of the first and second generation hybrids, obtained by lines through open pollination of“Oleicleed”and“308”safflover varieties.iv Experiment was laid out in randomized block design with four replications. Results of this study can be summarised as follows: The plant height were between 110.25 (in first generation of 308 x Ole. cross) - 115.00cm (in 2nd generation of 308 x Ole. cross) and number of secondary branches per plant 11.13 (Ole. x 308.1) - 12.40 (Ole. x 308,1) respectively. The number of heads per plant were determined between 12.00 (Ole. x 308, 1) - 13.75 (Ole. x308,2) and seed yield/plot 1287 (308 x Ole.. 1) - 1550g (308 x Ole., 2), and a thousand weight 38.83 (Ole. x 308, 2) - 41.20 g (Ole. x 308, 1), in order. The hull ratio was found between 40. 308,2) - 42.95% (308 x Ole.. 2). oil ratio of varied between 54.85% (Ole. x 308, 1) - 57, 308, 2) and (308 x Ole., 1). Also oil ratio determined between 31.28% (Ole. x 308,1) - 34, 308,2). 2% (Ole. x hulled seed 10% (Ole. x of seed was 85% (Ole. x KEY WORDS Safflower.“Oleicleed”.“308”, 3elfed line, rross, open pollination, first generation, second generation, plant height, number of secondary branches, number of heads, a thousand seed weight» hull ratio, oil ratio of hulled seed, oil ratio of seed.