Tarım makinalarında kullanılan radyal vantilatörlerin bilgisayar destekli tasarımı
Computer-aided design of radial fans used in farm machinery
- Tez No: 22751
- Danışmanlar: PROF.DR. RAHMİ KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi TARIM MAKİNALARINDA KULLANILAN RAOYAL VANTİLATÖRLERİN BİLGİSAYAR DESTEKLİ TASARIMI Kamil SAÇILIK Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Makinaları Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Rahmi KESKİN 1992, Sayfa: 78 Jüri : Prof.Dr. Rahmi KESKİN Prof. Dr. Doğan ERDOĞAN Prof.Dr. Bilge ERDİLLER Bu araştırmada, tarım makinalarında kullanılan radyal vantilatörlerin bilgisayar destekli tasarımı için bir bilgisayar programı geliştirilmiştir. Geliştirilen bu bilgisayar programı ile, radyal vantilatörlerin ana organlarından döner çark ve salyangoz gövdenin tasarım parametrelerinin optimum değerleri saptanmıştır. Tasarım, özgül devir sayısı 100 'e kadar olan radyal vantilatörler için yapılmıştır. Literatürden elde edilen bilgiler kullanılarak, bir tasarım yöntemi geliştirilmiştir. Turbo Pascal 6.0 dilinde hazırlanan program; elde edilen tasarım parametrelerine göre, döner çark ve salyangoz gövdenin çeşitli görüntülerini çizebilecek kapasitededir. ANAHTAR KELİMELER: Radyal vantilatör, bilgisayar destekli tasarım, döner çark, salyangoz gövde, özgül devir sayısı, basınç katsayısı.
Özet (Çeviri)
ii ABSTRACT Masters Thesis COMPUTER-AIDED DESIGN OF RADIAL FANS USED IN FARM MACHINERY Kamil SAÇILIK Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Machinery Supervisor: Prof.Dr. Rahmi KESKİN 1992, Page : 78 Jury : Prof.Dr. Rahmi KESKİN Prof.Dr. Doğan ERDOĞAN Prof.Dr. Bilge ERDİLLER In this study, it has been developed a computer program for computer-aided design of radial fans used in farm machinery. By using prepared software, the optimum values of design parameters of impeller and spiral housing the radial fans of which are main parts have been determined. The design of radial fans has been performed for specific speed up to 101. By using usefull data obtained from the literature, a design method has been carried out. The software, prepared in Turbo Pascal 6.0 programming language, has the ability to draw necessary views of impeller and spiral housing according to calculated design parameters. KEY WORDS : Radial fans, computer-aided design, impeller, spiral housing, specific speed, pressure coefficient.