Tohumdan patates üretimi üzerine araştırmalar
Research on potato production from true seed
- Tez No: 22752
- Danışmanlar: PROF. DR. NEŞET ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi TOHUMDAN PATATES ÜRETİMİ ÜZERİNE ARAŞTIRMALAR EROL ÇAKAR Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Neşet ARSLAN 1993, Sayfa:52 Jüri: Prof. Dr. Neşet ARSLAN Prof. Dr. Celal ER Doç. Dr. Halis ARIOĞLU Bu araştırma Uluslararası Patates Merkezi (CİP) 'den temin edilen ve tohumdan üretime elverişli melez hatlarla ticari ve ekonomik anlamda üretim yapılıp yapılamayacağının belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Deneme 1992 yılında Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü deneme tarlasında yürütülmüştür. Deneme Tesadüf Blokları deneme desenine göre 4 tekerrürlü olarak kurulmuş, materyal olarak Atzimba x DTO-28, Serrana x DTO-33, Atzimba x R-128.6, Atzimba x 7XY.1, Atzimba x LT-7 melezleri kullanılmıştır. Tohumlar önce seraya ekilmiş; dikim büyüklüğüne gelen fideler 8 Haziran'da tarlaya şaşırtılmıştır. Ayrıca laboratuvarda çimlendirilen tohumlar da kasalara alınmış ve seradaki diğer fidelerle birlikte tarlaya şaşırtılmıştır. Vejetasyon dönemi boyunca tüm bakım işlem leri yerine getirilmiş, hasat Eylül ayının ilk haftası içinde yapılmış tır. Denemede elde edilen verilerin değerlendirmesi ile bulunan sonuçlar aşağıdaki gibi özetlenmiştir. Çıkış ve Çimlenme Oranı: Denemede çıkış ve çimlenme oranla-IV rı melezlere göre değişmiş ve 8 farklı melezle başlanan deneme ve 3 melezden yeterli çıkış ve çimlenme sağlanamaması nedeniyle 5 melezle devam edilmiştir. Serada çıkış %19.83 ile %64.17 arasında değişmiştir. En yüksek çıkış oranı Atzimba x DTO-28 melezinde, en düşük çıkış oranı ise Atzimba x LT-7 melezinden elde edilmiştir. La- boratuvarda da benzer çimlenme oranı elde edilmiştir. Fide Tutma oranı: Denemede fide tutma oranı %86 ile % 96 arasında değişmiş ve melezlere göre önemli bir farklılık gösterme miştir. Çiçeklenme oranı: Melezlere göre genel çiçeklenme oranı önemli bir farklılık göstermemiş; ancak çiçeklenme tarihleri ve çiçek renkleri bakımından farklı sonuçlar elde edilmiştir. En erken çiçek lenme Atzimba x 7XY.1 melezinde, en geç çiçeklenme ise Serrana x DTO-33 ve Atzimba x LT-7 melezlerinde görülmüştür. Çiçek renkleri Serrana x DTO-33 melezinde %100 viyole, Atzimba x 7XY.1 mele zinde ise %100 beyaz olmuş; diğerlerinde ise açılma görülmüştür. Bitki boyu: Bitki boyu melezlere göre farklılık göstermemiş ve 39.25-44.90 cm arsında değişmiştir. Ocak Verimi: Denemede ocak verimi melezlere göre farklılık göstermiş ve 20.7 ile 156.0 g arasında değişmiştir. Atzimba x 7XY.1 melezi 156 gr/bitki ile en yüksek ocak verimine sahip melez olmuş tur. Dekara verim: Denemede melezlere ait verim 87 ile 650 kg/da arasında değişmiştir. En yüksek verim Atzimba x 7XY.1 melezinden elde edilmiştir. Yumru ağırlığı: Yumuru ağırlığı bakmından melezler arasında büyük farklılıklar olmuş ve ortalama yumru ağırlıkları 3.21 gr ile 18.61 gr arasında değişmiştir. Kuru Madde oranı: Yumruda kuru madde oranı melezlere göre değişmiş ve en düşük % 14.60, en yüksek %21.49 olmuştur. Nişasta oranı: melezlere ait nişasta oranları %7.76 ile %14.35 arasında değişmiş ve melezler arasındaki farklılıklar önemli olmuş tur. ANAHTAR KELİMELER: Patates, Gerçek patates tohumu (GPT), fide tutma oram, çiçeklenme^ oranı, bitki boyu aeâk verimi, dekara verim, yumru ağırlığı, kuru madde oranı, nişasta oranı.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT Masters Thesis RESEARCH on POTATO PRODUCTION FROM TRUE SEED EROL ÇAKAR Ankara University Graduate School of Naturel and Applied Sciences Department of Field Crops Supervisor: Prof. Dr. Neşet ARSLAN 1993, Page:52 Jury: Prof. Dr. Neşet ARSLAN Prof. Dr. Celal ER Assoc. Prof. Dr. Halis ARIOĞLU This research was laid out to identify of commercial and econo mic production from true potato seed, that seeds imported from Center International Potato. It was conducted in the Fields Crops Depertmant of Faculty of Acriculture, University of Ankara, in the year of 1992. This research was arranged in randomized block design with fo ur replications. As the material Atzimba x DTO-28, Serrana x DTO- 33, Atzimba x R-128.6, Atzimba x 7XY.1, Atzimba x LT-7 hybrids were used. Seeds were sown in greenhouse previously, then seedlings transplanted to the field when they were grown to plant. On the ot her hand some of the seeds germinated within the papers in labora tory conditions. Germinated seeds were put on soil in greenhouse afterthat transplanted to field with other. During the vegetation peri od all care works were performed and harvest was done in the first week of September. The results were found by evaluating, datas obtained from the research are given as follows: Percentage of Emergence and Germination: In the researchVI percentage of emergence and germination ranged between the hybrids of TPS. Research was begun with 8 hybrid TPS progenies. But insufficient germination and emergence doesn't occur in the 3 progenies. Research conducted with 5 progenies of TPS. In the gre enhouse percentage of emergence ranged between %19.83 and %64.17. While the highest emerge ratio was obtained from the pro geny of Atzimba x DTO-28 and the lowest percentage of emergence was recoded from Atzimba x LT-7 progeny. The results of germinati on was obtained from laboratory likewise the greenhouse. Percentage of Seedling Survival Rate: In the research seedling survival rate ranged from %86 to %96, and not significant differen ces between progenies as statistically. Percentage of Flowering: Generally no differences between the flowering of progenies. But different results was obtained flowering dates and flower color between the progenies. Earliest flowering in Atzimba x 7XY.1, latest flowering was obtained in Serrana x DTO- 33. Flowers color of progenies in Atzimba x 7XY.1 all white, and in Serrana x DTO-33 all violet. But in the others flowers are colour. Plant Heigth: plant height ranged from 39.25 to 44.90 cm. Diffe rences between the progenies not significant statistically. Yield per Hill: The yield of progenies per hill ranged between 20.7 g - 156.0 g/plant. The highest yielded progeny is Atzimba x 7XY.1 (156.0 g/plant), and the lowest yield at Atzimba LT-7 progeny (20.7 g/plant). Yield: Mean tuber yields from seedlings ranged between 870 kg/ha - 6500 kg/ha. Highest yield were obtained from Atzimba x 7XY.1 progeny and the lowest yield at Atzimba LT-7 progeny. At the research no fertilizer application, the rainfall and three times irrigati on not adequate at the growing season. Tuber Weight: Tuber weight ranged with progeny. Differences between of the progeny significant as statistically. Tuber weight ran ge is between 3.21 - 18.61 g. Dry Matter Proportion: Dry matter proportion ranged between 14.60% and 21.49%. Differences between progeny significant as statistically. Starch Proportion: Starch proportion ranged from 7.76% to 14.35%. Differences between progeny significant as statistically. KEY WORDS: Potato, True Potato Seed (TPS), Survival ra te, Howering ratio, Plant heignt, Yield per Hill, Yield Per Hectare, Tuber Weight, Dry Matter Proportion, Starch Proportion.VII TEŞEKKÜR Tez konumu seçen, çalışmalarımı titizlikle yöneten, araştır manın en iyi olabilmesi için her konuda katkılarını esirgemeyen A.Ü. Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Öğretim üyelerinden Sa yın Hocam Prof. Dr. Neşet ARSLAN'a, sonuçların değerlendirilmesi sırasında istatistiki analizlerin yapılmasında katkısı olan bölümü müz Araştırma Görevlileri Cengiz SANCAK ve Mustafa YILDIZ'a, ta kıldığım konularda yardımlarını esirgemeyen bölüm hocalarıma ve bölüm arkadaşlarıma, denemenin yürütülmesinde yardımcı olan Tarla Bitkileri personeline, tezimin yazılmasında yardımlarını esir gemeyen mesai arkadaşım Orhan ATAK'a teşekkür ederim. Erol ÇAKAR