Bafra'nın iki köyünde (Sarıçevre-Türbe ) karşılaştırmalı arazi kullanımı
A comparative study of land use in two villages (Sarıçevre-Türbe) of Bafra
  1. Tez No: 227516
  2. Yazar: SİBEL KURUCU SİPAHİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMALETTİN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Coğrafya Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada jeomorfolojik yapıdaki farklılığın arazi kullanımına ne ölçüde etkide bulunduğu ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu amaçla arazi gözlem-incelemeler yanında AKKAN'nın (1970) da Kızılırmak Deltası'nda tespit ettiği jeomorfolojik özelliklerle örtüşen morfolojik üniteler esas alınarak iki köy seçilmiş ve bu köylerdeki arazi kullanım durumuna ilişkin karşılaştırmalar yapılmıştır.Köylerden birisi yeni delta üzerinde yer alan Türbe köyü, diğeri ise eski deltanın güneyindeki aşınım yüzeyleri üzerinde yer alan Sarıçevre köyüdür. Köylere ilişkin karşılaştırmalar yapılırken arazi kullanımı çalışmalarının özünü oluşturan arazinin halihazır kullanım durumu tespit edilmiş, araziler değer bakımından sınıflandırılmış, yanlış arazi kullanımı ve buna bağlı sorunlar ortaya konularak çözüm önerileri sunulmuştur. Çalışma aynı zamanda, ülkemizde kırsal alanlarda arazi kullanımı konusunda yaşanan sorunları yansıtması bakımından da önemlidir.
Özet (Çeviri)
In this study, how much the difference in geomorphological structure has effected the land use is tried to be made clear. For this purpose, besides land observations and controls, by taking AKKAN?s geomorphological unites complying with morphological features determined on Kızılırmak Delta into consideration, two villages were choosen and comparative studies about land use in these villages have been made.One of the village is the village Türbe, taking place on the new delta, the other one is the village Sarıçevre, taking place on the erosion surfaces in the south of old delta. While making comparisons compare the villages, first, the present situation of the land the basic of the usage of land study is determined. Secondly, the land is classified as value. Finally, proposal of solution are presented by showing incorrect land usage and problems connected to it. At the same time, the study is also important as it shows us the problems of usage of soils in rural areas in our country.