Atatürk dönemi Türk tarih kongreleri
Atatürk period Turkish history congresses
- Tez No: 227515
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PELİN İSKENDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
?Atatürk Dönemi Türk Tarih Kongreleri? adıyla hazırlanan bu çalışmanın amacı, Atatürk döneminde düzenlenen Birinci ve İkinci Türk Tarih Kongreleri'nde ortaya konulan yeni tarih anlayışını ve ?Türk Tarih Tezi?ni kongrelere sunulan bildiriler ve kongrelerde yaşanan tartışmalar aracılığıyla yansıtabilmektir. Araştırmamız, Atatürk döneminde düzenlenen Birinci Türk Tarih Kongresi ve İkinci Türk Tarih Kongresi ile sınırlı tutulurken, bu kongrelerde ortaya çıkan ?Türk Tarih Tezi? çalışmamızın kapsamındadır. Yöntem olarak kongre tutanaklarının yayınlandığı eserlere sadık kalınmaya çalışılmıştır. Araştırmamızın sonucunda, Atatürk döneminde düzenlenen tarih kongrelerinin yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti'nde ulusal ruh oluşturmak amacıyla bir araç olarak kullanıldığı tespitine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The article, which has been prepared in the title of ?Atatürk Period Turkish History Congresses?, aims to reflect new history insight and ?Turkish History Thesis? via manifestoes presented to the congresses and via discussions held during the First and Second Turkish History Congresses that were congregated throughout Atatürk Period. While this paper is limited with the First Turkish History Congress and Second Turkish History Congress, it compries ?The Turkish History Thesis? emerged in these congresses. The methodology applied in this paper sticks to the published works of the records of the congresses. In the conclusion part of this paper it is ascertained that history congresses which were congregated during Atatürk Period were used as a means of creating a national essence.