Ercüment Ekrem Talu'nun hikayelerinde kadın-erkek ilişkilerinin mizahi dille eleştirisi
The criticism through humour directed towards the relationships between woman and man in the short-stories by Ercüment Ekrem Talu
- Tez No: 227535
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞABAN SAĞLIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 394
Özet
Bu araştırmanın amacı; Ercüment Ekrem Talu'nun hikâyelerinden hareketle mizahî yönünü ortaya koymak ve mizahın anlatım tekniği olarak rolünü irdelemektir. Bu nedenle, inceleme yazarın hikayeleriyle sınırlı tutulmuştur. Bu araştırma yoluyla yazar-toplum ilişkisi, toplumsal eleştiride mizah unsurunun kullanımı ve rolü, sosyal hayatta yaşanılan aksaklıkların edebiyata nasıl yansıdığı ve onda nasıl yer bulduğu gibi konulara değinilmiş; Ercüment Ekrem'in hikayelerinde mizahı toplumsal bir eleştiri silahı olarak kullandığı sonucuna varılmış ve eserlerinde mizahî anlatımı benimseyen başka yazarların da benzer metotlarla incelenmesine örnek oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to dislpay the humour and role of humour as a narrative technique in the short-stories by Ercüment Ekrem Talu. Therefore this study has been restricted with the shorth-stories by the writer. In this research, such matters as the relation between the writer and society, the use and role of humour in social criticism, the reflection and the place of social corruption in literature. It has been found out that Ercüment Ekrem Talu used humour as a weapon for social criticism. This thesis may be taken as a model for the study of the works by the other writers using humour.