Figür mekan ilişkisi
The relation betweeen figure and environment
  1. Tez No: 227546
  2. Yazar: DOĞAN KESKİN
  3. Danışmanlar: DR. FERHAN GÖZGÜ ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Yatay ve düşeylerden oluşan bir kompozisyon içerisinde açık koyu renk tonlamalarından ve sarı ile mor gibi kontrast renklerden oluşan bir armoni resimlerimde görülen belirgin bir özelliktir. Resmimde bir dış mekanın seçimi yatay ve düşeylerin doğada kendiliğinden bir halde bulunması ve içeriğin bir gereğidir. Resmimde belli bir ölçüde soyutlamalara gittiğim görülür. Sıklaşan düşey doğru çizgiler resmimde sağlam bir kurgusal kompozisyon oluşturur. Yatay çizgiler ise ufuk çizgisi ve peyzaj içerisinde yer alan yeryüzü şekilleri, ufuk çizgisi ve su birikintilerinin oluşturduğu çizgilerdir. Hava perspektifiyle de klasik geleneğe uygun bir mekan anlayışı amaçlanmıştır.Resimlerimin sanat tarihinde gönderme yaptığı çeşitli dönemler vardır ki bu dönemler 19. yüzyıl sanatı kapsamında değerlendirilebilir. Pre-Rafaelistler ve Sembolist sanatçılara özel bir yakınlık hissetmem resmimi belirleyen temel özelliklerdendir. Kent yaşamı, doğduğum yer ile yaşadığım yer arasındaki farklılıklar bende çeşitli görsel ifade biçimleri oluşmasını sağlamıştır. Ayrıca, kadının çağlar boyunca seyirlik bir malzeme oluşu, erkeğe oranla daha estetik bir varlık oluşu, çağlar boyunca Anadolu uygarlıklarında doğurganlık ve bereketin sembolü oluşu ve Tanrıça kültü resim yapma sürecinde kadın figürünü ele almamda önemli unsurlar olmuştur. Resimlerimde içerik olarak insan-doğa ilişkisi ele alınmıştır. İnsan doğayı yok ettiği sürece kendi yok oluşunu da hazırlamaktadır. İlkel sürü toplumunun izleri bugün de farklı üretim ilişkileri içinde yaşamakta olup, insan modern sürünün bir parçası olduğundan tam olarak birey de olmayıp, toplum içinde yalnızdır. Bu yalnızlığı insan/ sanatçı ancak üreterek aşabilir.
Özet (Çeviri)
In the pictures it is a particular character created by using the contrast colors like yellow and purple in a composition with vertical and horizontal surfaces. In my picture, choosing vertical and horizontal surfaces which are spontaneously exist, is a necessity for content. In my picture it can be also seen that I used some abstractions in limited measure. In my picture, pressing horizontal surfaces creates a concrete fictional composition. Horizontal lines are which are situated in between horizon and landscapes are the lines of land forms and backwater. With air perspective my aim was to create a classical environment.My pictures make some references to some period in art history. These references are usually for the 19th century of art history. My close feelings for Pre-Rafaelists and Symbolists artists are essentials for me to create my pictures. Urban life, the differences between place where I was born and where I live have the impact on me for creating visional expressions. On the other hand, the figure of woman which is for just exposing and woman were always more aesthetical than man and since centuries she has been the symbol of fertility and virginity in Anatolia. Divinity culture was very important for me to evaluate the woman figure. In my pictures, as content I usually evaluate human-nature relation. While human destroys the nature, he disposes his own end. The marks of primitive populations ate still alive today?s manufacturing relations. Human is a part of this modern band, he is not a individual person and he is alone in the society. Human being or artists can overcome this loneliness by just producing.