Gölge yorumları ve figür nesne mekan ilişkisi
Shadow comments and the reletionship figure, object, place
- Tez No: 132701
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA SALİM AKTUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Çalışmada öncelikle gölgenin sözlük tanımlan, sanat tarihindeki yeri, fotoğraf ve sinemada ele alınış şekilleri incelenmiştir. Fotoğraf ve sinemadaki gölgenin resim sanatındaki gölgeden daha farklı bir biçimde ele alınmış olduğu görülmüş ve bu farklar örneklerle ortaya konulmuştur. 14. yüzyıldan başlanarak 21. yüzyıl sanatına kadar sanat tarihinde gölgenin yeri çeşitli sanatçılardan örnekler verilerek anlatılmıştır. Son olarak gölgenin birbirinden farklı simgesel anlamlarına yer verilmiştir. Gölge daha çok bu konular içerisinde varlık anlamı çerçevesinde daraltılarak araştırılmıştır. Gölgenin varlık, var olmanın kanıtı biçimindeki algılanışına çok farklı kültürlerde ve farklı dönem sanatçılarında rastlanır ve varlık anlamı çerçevesinde sanatçıların değişik anlatım biçimleri ile renklendiği görülür. Varlık kavramı, yapılan araştırmaların ve çalışmaların özünü oluşturmakla birlikte, farklı yaklaşımlara da kısaca yer verilmektedir. Araştırmanın sonucunda edinilen bilgilerin ışığında yapılan resim çalışmalarında, gölgeyle birlikte figür, nesne, mekan ilişkisi incelenerek kişisel mekanlar oluşturulmuş, nesnelerle zenginleştirilen gölge figürler, otoportreye dönüştürülmüştür. Çalışmalarda kullanılan teknik, tuval resminden farklı olarak, gölge fotoğraflarının şeffaf asetat kağıdına aktarılması yoluyla gerçekleşmiştir ve bu asetat kağıtlarının altına yerleştirilen renkli kartonlara üç farklı mekan uygulanmış, son olarak da bu iki plan arasına üç farklı nesne kesip boyanarak yapıştırılmıştır. Üç farklı plandan oluşan bu çalışmalar nesnelerin, kurgu mekanların ve asetatlardaki figür gölgelerinin yüzeysel mekanlarla birleşmesi ile bir bütün oluşturmuşlardır. Bu sayede araştırmacıya özel, varlığım farkettiği mekanlar konu edilerek varlık kavramı otoportreyi de içererek incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY In this study, first of all, definitions of shading in dictionary, its importance in art history, its usage in photography and cinema are researched. It is found that shading in paintings has been used rather different than its usage in photography and cinema, and these differences are given in the examples. Usage of shading in art history, starting 14th century up to 21sth century, are explained by giving examples of many artist. At the end different symbolic meanings of shading are given. Among these subjects shading has been rather researched in a narrowed frame of its presence meaning. Apprehending of shading as presence or proof of being is seen in very different cultures and in the studies of artists lived in different periods. Also it is seen that it had became lively with different descriptions of artists in its presence meaning. Although the concept of presence is forming the content of researches and studies done, different approaches are also included briefly. In painting works done under the knowledge gained at the end of the research, relations between figure, object and place together with shading has been studied to form personal places, shaded figures enriched with objects are transformed to self-portrait. Technique used in productions, different than canvas painting, can be defined as transformation of shading photographs onto an acetate paper. Then three different places are applied onto the cartoons placed under these acetates and finally three different objects cut and painted are stuck between these two plans. These works created by three different plans are formed a whole by the combination of objects, assembly sites and figure shadings on the acetates with superficial places. By this way, existence concept including the self-portrait has been researched on the theme of places recognized presence by the researcher.