Elmalılı'nın ?Hak Dini Kur'ân Dili? isimli tefsirinde sûreler arası tenâsüb ve insicam
The harmony and coherence (tanasub and insijam) between the suras as explained in 'Hak Dini Kur'an Dili'
  1. Tez No: 227545
  2. Yazar: YILDIRAN YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
Kur'ân, kendine has yapısıyla semâvî kitaplardan biri ve onların en sonuncusudur. Bu semâvî kitabın mesajını daha iyi anlayabilmek için birçok ilim dalı teşekkül etmiştir. Kur'ân'ın sahip olduğu nazmındaki incelikler de Münâsebâtü'l-Kur'ân ilmi ile ortaya konulmuştur.Bu çalışmamızda Münâsebâtü'l-Kur'ân ilminin ve sureler arası münâsebetin Hak Dini Kur'ân Dili'nde nasıl işlendiğini incelemeye çalıştık. Bütün sureleri sırasıyla göstererek Elmalılı'nın sureler arası münâsebet konusundaki yaklaşımlarını ele aldık.Kur'ân'ın tertibindeki incelikleri konu edinen bu çalışma, onun baştan sona bütünlük arz eden yapısını göstermeye yöneliktir.
Özet (Çeviri)
The Qur?an is the final divine revelation with its own special structure. Many disciplines were formed in order to understand this divine message better. The discipline of ?Munasabatul Qur?an? studies the importance of syntax and sequence in the Qur?an.This thesis focuses on how the discipline of Munasabatul Qur?an is used in the tafseer ?Hak Dini Kur?an Dili? by Hamdi Yazır of Elmalı. Particularly, the commentaries of Yazır througout the tafseer on the relation between the suras are evaluated.This thesis, which tries to show the wisdom in the order of the suras aims to prove how the Qur?an forms a harmonies whole from the beginning to the end.