Sınıf öğretmeni adaylarının öğrenme ve ders çalışma stratejileri ile başarıları arasındaki ilişki
The relation between learning and study strategies and academic achievement of preservice teachers
  1. Tez No: 227588
  2. Yazar: SONGÜL DURAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASUMAN SEDA SARACALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu araştırmanın temel amacı 2006- 2007 eğitim-öğretim yılında öğretmen adaylarının öğrenme ve ders çalışma stratejileri ile akademik başarıları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Adnan Menderes Üniversitesi, Muğla Üniversitesi ve Dokuz Eylül Üniversitesi'nin Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği Bölümü'nün 1. ve 4. sınıflarında öğrenim gören toplam 589 öğrenci arasından oranlı örnekleme yöntemi ile seçilen 300 öğrenci örneklemde yer almıştır.Araştırmanın verileri, öğrencilerin kişisel özelliklerini içeren sorulardan oluşturulmuş Kişisel Bilgi Formu ve Weinstein, Schulte ve Palmer (1987) tarafından geliştirilen, Köymen (1990) tarafından geçerlik ve güvenirlik çalışmaları yapılan (alfa katsayısı .96) Öğrenme ve Ders Çalışma Stratejileri Envanteri ile elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the relation between learning and study strategies and academic achievement of preservice teachers in the academic semester of 2006?2007. 300 students were selected for the reason of taking apart in the sample of the study through ratio sampling method among 589 first and fourth year students in the Faculty of Education of Adnan Menderes University, Muğla University and Dokuz Eylül University.Data was obtained by personal information form, which contains questions about students? personal qualifications and Learning, and Study Strategies Inventory (LASSI) which was developed by Weinstein, Schulte and Palmer (1987) and examined for its validity and reliability by Köymen. Croanbach Alpha coefficient was found .96 for the Inventory.