Kastamonu halkeleri ve faaliyetleri
- Tez No: 227593
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜSLİME GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
- Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Halkevleri, Cumhuriyet Dönemi'nde ulusal bilinci sağlayarak, Cumhuriyet İlkelerini ve Atatürk Devrimleri'ni halkla bütünleştirmek amacıyla kurulmuştur. Bu kurumlar Cumhuriyet Türkiye'sinin en önemli kültür kurumları olmuştur.Kastamonu Halkevi, 24 Haziran 1932'de kurulmuştur. Bu tarihten itibaren Kastamonu Halkevi, çevresine Halkevlerinin genel amaçlarına uygun olarak katkılarda bulunmaya başlamıştır. Ülkemizdeki diğer Halkevleri gibi Kastamonu Halkevi de 1951'de kapatılmış ve faaliyetlerine son verilmiştir.Kastamonu Halkevi'nde zamanla Halkevlerinin dokuz şubesi de kurulmuştur; ancak yedi şubesi faaliyette bulunmuştur. Kastamonu Halkevi çalıştığı dönem sürecinde her şube kendi görev sorumluluğunda konferanslar, temsiller verilmesi, köy gezileri tertiplenmesi, film gösterimleri sunulması, kurslar düzenlenmesi gibi çalışmalar yapmıştır. Halkevi ve şubeleri Halkevleri'nin kuruluş amaçları doğrultusunda halka aydınlanma ışığının götürülmesinde araç olmuştur. Kastamonu Halkevi, faaliyette bulunduğu on dokuz yıl içinde Kastamonu kentinin sosyal-kültürel yaşamında derin izler bırakmıştır.Kastamonu Halkevi, kurulduğu dönem öncesi eğitim, kültür ve sosyal şartları göz önünde bulundurularak yetişkinlerin eğitiminde etkin rol oynamaya çalışmıştır.Ancak Halkevi, genel amaçlarını gerçekleştirmede bazı imkânsızlıklardan ve çevre şartlarından dolayı pek çok zorluklarla karşılaşsa da daha önceki dönemleriyle kıyaslandığında 1932-51 yılları arasında Kastamonu'nun sosyal-kültürel hayatına önemli katkılar sağladığı açıkça görülmüştür.
Özet (Çeviri)
People?s houses were established in order to integrate the principles of the republic and Atatürk?s revolutions with the people through realizing national awareness, and they became the most important cultural institutions of Turkey of the Republic.Kastamonu People?s House, established in June in 1932 was one of the fist people?s houses in Turkey. After that ate Kastamonu People?s House made contributions to its neighborhood considering the general aims of people?s house. Like other people?s house, Kastamonu People?s House was also closed down and its activities were banned in 1951.İn time nine branches of People?s House were founded in Kastamonu People?s House but seven of them were engaged in activities. Every branch had duties like holding seminars, performing plays, organizing trips to the villages presenting film and giving courses. This people?s house and its branches were the tools of enlightment for the people on the basis of foundation purposes. Kastamonu People?s House deeply affected Kastamonu?s people and cultural and social life of the city itself through the time carried on its activities for 19 years.Kastamonu People?s House put great importance to adult education regarding the educational, cultural social circumstances before it was polished. Although it had many obstades like lack of resources or some environmental effects in the way to accomplish its overall aims, it is obvious that Kastamonu People?s House had great effect on social and cultural life of the city between 1932-51 when compared to the date before the People?s House period.