Kastamonu yerel basınında yer alan âşıklık geleneği
Minstrel tradition in Kastamonu local press
  1. Tez No: 718132
  2. Yazar: MERVE ÖYKÜ İNANLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SITKI AKARSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Müzik, Türk Dili ve Edebiyatı, Journalism, Music, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 234
Özet
Türk halk müziği içerisinde yer alan ve temeli ozan/kam/baksıya dayanan âşıklık geleneği, bazı illerde hala sürdürülmektedir. Kültür merkezi olarak önemli bir yere sahip olan Kastamonu yöresinde de var olan bu geleneğin zaman içerisinde kaybolmaya yüz tuttuğu görülmektedir. Yöre geçmişinde görülen bu geleneğin ortaya çıkarılması, yöre kültürü ve gelenek açısından önemlidir. Bu çalışmada, Kastamonu yerel basınında yer alan âşıklık geleneği ile ilgili haber ve faaliyetlerin ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Nitel araştırma yöntemlerinden tarama modeli kullanılarak doküman incelemesi ile bulgular elde edilmiştir. Araştırma kapsamında, 1930 ve 2000 yılları arasına ait Açıksöz, Kastamonu, Yeni Kastamonu ve Doğrusöz gazetelerinde yer alan haberlere, köşe yazılarına, şiirlere, destanlara, tekerleme ve taşlama örneklerine ulaşılmıştır. Yapılan çalışma sonucunda, gazete yazılarından elde edinilen bilgiler kapsamında âşıkların hayatta olduğu 1930'lu yıllarda Ozanoğlu ve Yorgansız Hakkı'nın, halkevleri tarafından düzenlenen etkinliklerde yer aldıkları anlaşılmıştır. 1983- 1985 ve 1989 yıllarında farklı yörelerdeki âşıkların katılımı ile şenliklerin yapıldığına dair köşe yazıları ve haberlere ulaşılmıştır. Kastamonu âşıklarının vefatlarının yıldönümü nedeniyle ise gazete yazarlarının, âşıkların hayatlarını ve eserlerini konu alan yazılar yazdıkları görülmüştür. Âşıkların şiir, destan, tekerleme ve manzume tarzında yazmış oldukları eserleri, gazetelerde okuyuculara aktarılmıştır. ANAHTAR KELİMELER:Âşık, Âşıklık geleneği, Basın, Kitle iletişim
Özet (Çeviri)
The tradition of minstrelsy, which is included in Turkish folk music and is based on bard/kam/baksı, is stil maintained in some provinces. It is seen that this tradition, which exists in the Kastamonu region, which has an important place as a cultural center, is about to disappear over time. Revealing this tradition seen in the past of the region is important in terms of local culture and tradition.In this study, it is aimed to reveal the news and activities related to the minstrel tradition in the Kastamonu loca lpress. Findings were obtained by document analysis, using one of the qualitative research methods, scanning model. Within the scope of the research, news, columns, poems, epics, nursery rhymes and satire samples placed in Açıksöz, Kastamonu, Yeni Kastamonu and Doğrusöz newspapers between 1930 and 2000 were reached. As a result of thestudy, in thelight of thein formation obtained from the newspaper articles, it was understood that Ozanoğlu and Yorgansız Hakkı took part in the activities organized by the community centers in the 1930s when the minstrels were stil alive. Columns and news mentioning festivies with the participation of minstrels from different regions back in 1983- 1985 and 1989 have been reached. Due to the anniversary of the death of the minstrels of Kastamonu, it was seen that there were articles on the lives and works of the minstrels in the newspapers. The Works written by the minstrels in the style of poetry, epic, nursery rhyme and verse were got through to the readers by the newspaper. KEYWORDS:Minstrel, Minstrel tradition, Press, Mass communication