Halkevlerinde yayın ve kütüphanecilik faaliyetleri (1932-1951)
Publication and library of people's houses activities (1932-1951)
- Tez No: 735295
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SERHAT YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Tarih, Information and Records Management, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu tezde Halkevlerinin, kuruluşundan kapandığı 1951 yılına kadar geçen sürede, yayın ve kütüphanecilik alanında ne gibi faaliyetlerde bulundukları, Türk yayın hayatına ve kütüphaneciliğine Halkevi dergi ve kütüphanelerinin katkıları üzerine değerlendirmede bulunulmuştur. Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları, Kurtuluş Savaşı ile ulusal egemenlik ve tam bağımsızlığın hedeflendiği, halkçı bir karakter taşıyan özgün bir hareket gerçekleştirmişlerdir. Savaş sonrası gerçekleştirilen inkılapların halka benimsetilmesi ve yayılması amacıyla da halkçı bir yöntem belirlenmiştir. Halkevleri bu anlayışın doğal bir sonucu olarak ortaya çıkmıştır. Halkevleri, 19 Şubat 1932'den 1951'e kadar 19 yıl süresince halkçılık konusu ile alakalı olarak gerçekleştirilen atılım çok hızlı gelişmiştir. Bizzat Mustafa Kemal Atatürk tarafından, Türk kültür ve aydınlanma karakterinin bir kurumu olmuştur. Halkevleri dönemin zor şartlarına rağmen yayın ve kütüphanecilik alanında hizmetler vererek Türk kültürüne büyük katkılar sağlamıştır. Yayınla ilgili faaliyetlerinde Halkevleri dergileri öne çıkmaktadır. Halkevleri dergileri inkılapların benimsenmesine, yayınlandığı yörenin tarih, kültür, edebiyat, tarım ve folklorunun gelişmesine katkıda bulunmuştur. Halkevi kütüphaneleri, sorumluluk sahibi ve bilgili bir okuyucu topluluğu yetiştirmeyi hedeflemiş ve bunda da başarılı olmuşlardır. Kütüphaneler öğrencilerin dersleri için danışma kaynakları buldukları, halkın okuma alışkanlığı kazandığı ve boş zamanlarında ders çalışıp kitap okudukları mekânlar olmuşlardır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, what kind of activities they carried out in the field of publishing and librarianship from the establishment of the People's Hosuses until 1951, when they were closed, and the contributions of the journals and libraries of the People's Hosuses to Turkish publishing life and librarianship were evaluated. With the War of Independence, Mustafa Kemal Atatürk and his comrades carried out a unique movement with a populist character, aimed at national sovereignty and full independence. A popular method was determined in order to adopt and spread the post-war reforms to the people. People's Houses emerged as a natural result of this understanding. People's Houses, the breakthrough made in relation to the issue of populism for 19 years, from February 19, 1932 to 1951, developed very rapidly. It has been an institution of Turkish culture and enlightenment character by Mustafa Kemal Atatürk himself. Despite the difficult conditions of the period, People's Houses made great contributions to Turkish culture by providing services in the field of publishing and librarianship. People's Houses magazines stand out in their activities related to publication. People's Houses magazines contributed to the adoption of the reforms and the development of the history, culture, literature, agriculture and folklore of the region in which they were published. People's Houses libraries aimed to raise a responsible and knowledgeable reader community and they were successful in this. Libraries have been places where students find reference sources for their lessons, where the public gains reading habits and where they study and read books in their spare time.