Social support (perceived vs. received) as the moderator between the relationship of stress and health outcomes: Importance of locus of control
Stres ve sağlık arasındaki ilişkide, sosyal desteğin (alınan ve algılanan) düzenleyici etkisi: Kontrol odağının önemi
  1. Tez No: 227609
  2. Yazar: RUTH YASEMİN EROL
  3. Danışmanlar: DR. ÖZLEM BOZO
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışma, farklı sosyal destek çeşitlerinin (algılanan ? alınan) stres ile sağlık (depresyon, anksiyete, genel fiziksel sağlık) arasındaki düzenleyici etkisini 1. sınıf üniversite öğrencilerinde (iç- dış kontrol odaklı) araştırmayı amaçlamıştır. Alınan sosyal desteğin ölçülebilmesi için, The Inventory of Socially Supportive Behaviours (Barrera, Sandler, & Ramsay, 1981) (Sosyal Destek Veren Davranışlar Envanteri) Çalışma 1'de Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nin (ODTÜ) çeşitli bölümlerinde okuyan öğrenciler kullanılarak Türk kültürüne uyarlanmıştır. Çalışma 2'nin örneklemini çeşitli bölümlerde okumakta olan 224 ODTÜ 1. sınıf öğrencisi oluşturmuştur. Alınan/algılanan sosyal destek, stres (sıklığı, yoğunluğu ve genel stress) bağımsız değişken olarak, depresyon, anksiyete, ve genel fiziksel sağlık ise bağımlı değişken olarak alınarak çoklu hiyerarşik regresyon analizi yapılmıştır. Bulgular doğrultusunda, iç kontrol odaklı ve dış kontrol odaklı öğrencileri gruplarının her ikisi için de stres sıklığı, stres yoğunluğu ve genel stres; depresyonu, anksiyeteyi ve genel fiziksel sağlığı, alınan ve algılanan sosyal destek için yordamıştır. İç kontrol odaklı ve dış kontrol odaklı öğrencileri grupları için alınan/algılanan sosyal destek; stres sıklığı, stres yoğunluğu ve genel stres; ve depresyon, anksiyete ve genel fiziksel sağlığı arasında farklı örüntülü ilişkiler bulunmuştur. Çalışmanın güçlü yanları, zayıf tarafları ve katkıları tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to investigate the moderator role of different types of social support (perceived vs. received) on the relationship between stress and health outcomes (depression, anxiety, and physical health) among the Turkish freshmen university students (with internal vs. external locus of control). In order to measure received social support, The Inventory of Socially Supportive Behaviors (ISSB) (Barrera, Sandler, & Ramsay, 1981), was adapted into Turkish culture in Study 1 by using Middle East Technical University (METU) students from variousdepartments. The sample of Study 2 consisted of 224 METU freshman students from several departments. Multiple hierarchical regression analyses were conducted with perceived/received social support and stress (frequency, intensity, general) as independent variables and depression, anxiety, and general physical health problems as dependent variables for internal locus of control and external locus of control students separately. The findings suggested that for both internals and externals, stress intensity, stress frequency, and general stress predicted depression, anxiety, and general physical health problems for both perceived and received social support. Different patterns of relationships were found among perceived/received social support, stress (frequency, intensity, general), and the outcome variables (depression, anxiety, general physical health problems) for internal locus of control and external locus of control students. The findings and strengths as well as the limitations of the study were discussed.