A replication and extension of the written expressive disclosure paradigm: A longitudinal study
Yazılı dışavurum paradigmasının yinelenmesi ve genişletilmesi: Boylamasına araştırma
- Tez No: 227608
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN GENÇÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu çalışmanın amacı, yazılı dışavurum paradigmasının psikolojik belirtiler, bilişsel işlem, bireysel yatkınlık ve sosyal faktörler üzerindeki etkililiğini test etmek ve yararlarını oluşturan alt mekanizmalara dayanarak bu dışavurum yöntemini geliştirmektir. 73 Orta Doğu Teknik Üniversitesi öğrencisinden oluşan katılımcılar, birbirini takip eden 3 günde 30 dakika boyunca yazmak üzere üç gruptan birine rasgele atanmıştır: (1) Yönlendirilmiş Dışavurum Grubu (YDG); (2) Standart Dışavurum Grubu (SDG); (3) Kontrol Grubu (KG). YDG en üzücü yaşantılarını, maruz bırakma, bilişsel yeniden değerlendirme ve yarar bulma yönergelerine göre yazdı. SDG en üzücü yaşantılarıyla ilgili en derin duygu ve düşüncelerini yazdı. KG ise sıklıkla bulundukları çevreleri, duygu veya düşüncelerine yer vermeden yazdı. Tüm katılımcılar psikolojik sağlık (genel psikolojik ve psikosomatik belirtiler), bilişsel işlem (olayla ilgili rahatsızlık verici düşünce, kaçınma ve olayın değerlendirmesi), bireysel yatkınlık (sürekli kaygı, aleksitimi, başa çıkma stilleri) ve sosyal faktörlerle (algılanan sosyal destek ve olumsuz yaşam olayları) ilgili anketleri ilk seanstan önce, üçüncü seanstan hemen ve 1 ay sonra doldurdular. Değişkenlerde YDG'nin SDG'ye göre, SDG'nin da KG'ye göre daha fazla gelişme göstermesi beklendi. Tüm gruplar genel psikolojik belirtiler, bilişsel işlem ve aleksitimi üzerinde benzer gelişim gösterdi. Bulgular, ilgili literatür dahilinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the current study was to test the effectiveness of the written disclosure paradigm on psychological health, cognitive processing, dispositional and social factors and to improve the paradigm on the basis of the underlying mechanisms responsible for its benefits. Participants consisting of 73 Middle East Technical University students were randomly assigned to one of three groups to write during 30-min sessions on 3 consecutive days: (1) Guided Disclosure Group (GDG); (2) Standard Disclosure Group (SDG); (3) Control Group (CG). GDG wrote about their most upsetting life events according to exposure, cognitive reappraisal, and benefit-finding instructions, respectively. SDG wrote about their deepest thoughts and feelings related to their most upsetting life events. CG described familiar environments without including any emotion or opinion. All participants completed measures of psychological health (i.e., general psychological distress symptoms, psychosomatic symptoms), cognitive processing (i.e., intrusive thoughts, avoidance, and appraisal of the event), dispositional (i.e., trait anxiety, alexithymia, coping styles) and social factors (i.e., perceived social support, and severity of negative life events) prior to the first writing session, following the third writing session, and a 1-month follow-up. It was expected that GDG would report more improvements in outcome measures, relative to SDG. In turn, SDG was expected to display greater improvements, relative to CG. All groups reported similar improvements in psychological distress symptoms, cognitive processing and alexithymia. The findings were discussed in terms of relevant literature.